Porady

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego – jak przebiega zabieg?

kwi 13, 2017 przez

Kwas hialuronowy jest naturalnym polisacharydem występującym w naszym organizmie. Wiąże wodę w skórze właściwej, dzięki czemu jest ona jędrna i napięta. Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego maleje, czego efektem są między innymi zmarszczki oraz odwodnienie i wysuszenie skóry.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego

Eliksir młodości

Kiedy komórki skóry przestają produkować wystarczająca ilość kwasu hialuronowego, skóra zaczyna się starzeć. Zabiegi z kwasem hialuronowym są alternatywą dla inwazyjnych operacji plastycznych. Można dostarczać go zewnętrznie (kwas hialuronowy jest składnikiem wielu kremów), jednak bardziej popularną metodą są zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej. Najpopularniejsze jest wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w twarz – pod oczy, policzki, czoło, usta, ale można nim poprawić także wygląd łokci, dłoni czy szyi. Do zabiegów wykorzystuje się dwa rodzaje kwasu: usieciowanego – do wypełniania i modelowania twarzy oraz nieusieciowanego – do rewitalizacja skóry.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg poprzedzony jest wywiadem lekarskim. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na wstrzyknięciu głęboko pod skórę kwasu hialuronowego. Do zastrzyków wykorzystuje się kaniule, czyli igły tępo zakończone, które nie pozostawiają na skórze siniaków. Omijając naczynia i nerwy wypełnia się przestrzeń skóry preparatem, a następnie modeluje twarz. Preparat do wypełniania ma postać elastycznego żelu, który wiąże wodę, dzięki czemu zwiększa swoją objętość, unosząc skórę do góry. Zmarszczki zostają wygładzone. Podobną metodą jest Hydrolift, czyli linijne wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w oparciu o wektory napięcia skóry. Zabieg bardziej znany jest pod nazwą nici hialuronowych i daje taki sam efekt. Wykorzystywany do zabiegu kwas hialuronowy jest syntetyczny, więc występuje minimalne zagrożenie reakcją uczuleniową, jednak po zabiegu może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie, ból, nadwrażliwość skóry lub lekkie zgrubienia. Objawy te ustępują po 2-3 dniach.

Efekty kwasu hialuronowego

Odmłodnienie skóry jest widoczne prawie natychmiast. Zmarszczki i bruzdy ulegają spłyceniu, skóra jest naprężona, gładka, brwi, kąciki ust i oczu podniesione, a usta i kontur twarzy wymodelowany. Niestety dostarczonego do skóry kwasu hialuronowego z czasem ubywa i po 9 do 12 miesięcy zabieg trzeba powtórzyć. Zabiegi nie są jednak przeznaczone dla wszystkich. Przeciwwskazaniem jest między innymi ciąża i karmienie piersią, stany zapalne skóry, choroby autoimmunologiczne, nowotworowe i oczywiście uczulenie na kwas hialuronowy.

kwas hialuronowy

Alternatywa dla mniej odważnych

Jeżeli obawiasz się wstrzykiwania kwasu hialuronowego, możesz na początek sięgnąć po żel hialuronowy lub kosmetyki, które go zawierają. Jego stosowanie pozwala nawilżyć skórę, spłycić zmarszczki, zwiększa też elastyczność i miękkość skóry. Ponieważ jest on humektantem, czyli substancją, która ułatwia absorbowanie i wiązanie cząsteczek wody, zmniejsza poziom utraty wilgoci przez skórę na dłuższy czas. Jak to się dzieje? W kosmetykach zawarte są dwa rodzaje kwasów. Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy pozostaje na powierzchni skóry i chroni ją przed utrata wody. Kwas z mniejszymi cząsteczkami przenika w głąb naskórka, nawilżając go i uelastyczniając. Nawet jeżeli nie masz problemów ze zmarszczkami możesz używać takich kosmetyków na przykład zimą, kiedy skóra jest narażona na większe niż zazwyczaj odwodnienie i podrażnienie.

Print Friendly