Porady

Wieczór wróżb andrzejkowych

lis 25, 2014 przez
Planujesz w tym roku wieczór andrzejkowy? Może masz ochotę spotkać się z przyjaciółmi i wspólnie bawić się do bladego świtu? Nie zapomnij o najważniejszym elemencie Andrzejek – o wróżbach! W dzisiejszym wpisie przedstawimy Ci, skąd wywodzą się Andrzejki i przypomnimy, jakie zabawy i wróżby są najbardziej popularne. Tradycja wróżb andrzejkowych wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich, choć ich dokładna geneza nie jest znana. Jedno jest pewne, do niedawna Andrzejki były przeznaczone tylko dla niezamężnych panien. W tym dniu młode dziewczyny spotykały się, by poznać, dzięki wróżbom, swoich kandydatów na mężów. Mogły się one dowiedzieć, kiedy staną na ślubnym kobiercu, jakie imię będzie nosiła osoba, którą poślubią oraz jaki będzie miała ona charakter. Odpowiednikiem Andrzejek dla mężczyzn są dziś rzadko obchodzone Katarzynki. Oba wieczory były traktowane niegdyś bardzo poważnie. Dlatego też wróżby były często odprawiane indywidualnie i w odosobnieniu. W dzisiejszych czasach Andrzejki przekształciły się w doskonałą okazję do zabaw. 01_Realash_wrozby-na-andrzejki
Wróżby andrzejkowe
Tak jak już wspomniałyśmy, niegdyś wróżby były traktowane z wielką powagą. Wiele z nich nie sprawdziłoby się na współczesnych imprezach i niechętnie byśmy w nich uczestniczyły. Która z nas chciałaby naga biec do drewutni, by przynieść jak najwięcej drewna? Albo być uszczypniętą przez gąsiora? Pewnie nie byłoby wśród nas za wiele odważnych. Niektóre tradycyjne zabawy są też po prostu niemożliwe dla nas do wykonania, ze względu na to, gdzie mieszkamy. Bo jak w betonowym mieście wyjść na podwórko i ze słomianego dachu wyrwać garść słomek (jeśli była ich parzysta liczba, wróżyło to zamążpójście)? Albo zajrzeć do studni, by zobaczyć w niej odbicie przyszłego męża? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji wróżb andrzejkowych, które z powodzeniem możesz wykorzystać na swoim przyjęciu. 02_Realash_lanie-wosku-w-andrzejki
Lanie wosku
Wylewanie ciepłego wosku na zimną wodę przez klucz jest jedną ze standardowych wróżb. Najlepiej wykorzystaj do tego celu stary klucz z dużym uchem, tak aby było Ci wygodnie lać wosk. Wróżenie z wosku głównie odnosi się do miłości i szczęścia w nadchodzącym roku. Kształt wylanego wosku lub rzucanego przez niego cienia może zdradzić Ci wiele o przyszłym ukochanym, o jego cechach, temperamencie czy zawodzie. Wszystko zależy od wyobraźni Twojej i Twoich znajomych.
Przestawianie butów
W tej zabawie uczestniczą wszystkie dziewczyny, które chcą się dowiedzieć, kiedy wyjdą za mąż. Powinny one zdjąć but z lewej nogi, a następnie kolejno ustawiać buty, jeden za drugim, zaczynając od najdalszego miejsca w domu do progu drzwi wyjściowych. Osoba, która nie bierze udziału w wróżbie powinna dokonać pierwszego ustawienia butów. Przestawiaj buty z końca na początek, aż „dojdziesz” do progu. Ta panna, której but jako pierwszy dotrze do drzwi również jako pierwsza z Waszego grona wyjdzie za mąż.
Rzucanie butami
Poproś wszystkie panny, by zdjęły but z lewej nogi. Niech odwrócą się plecami do drzwi i rzucą but za siebie. Jeśli upadnie on skierowany w stronę drzwi, oznacza to, że będzie im dane wyjść za mąż.
04_Realash_wrozby-milosne Losowanie karteczki
Przygotuj karteczki i długopisy. Poproś koleżanki, by wypisały na nich imiona swoich kandydatów na przyszłych małżonków. Niech zawiną je w rulonik i położą pod poduszkę przed snem. Rano, zaraz po przebudzeniu, niech wylosują jedną karteczkę. Imię znajdujące się na wylosowanej karteczce to imię osoby, z którą staną na ślubnym kobiercu.
Rzucanie karteczkami
Możesz wykorzystać karteczki również do innej wróżby. Poproś, by dziewczyny wypisały na nich imiona potencjalnych kandydatów na męża. Każda niech rzuci swoje karteczki za siebie. Imię znajdujące się na karteczce, która upadła najbliżej jej oznacza imię przyszłego partnera życiowego. 05_Realash_andrzejki-zwyczaje
Obierki z jabłek
Dzięki tej wróżbie wspólnie możecie poznać pierwszą literę imienia swoich przyszłych miłości. Rozdaj wszystkim jabłka i noże. Niech obiorą swoje jabłka w taki sposób, aby obierek stanowił długi pasek. Niech każdy rzuci swój za siebie przez lewe ramię. Wspólnie odczytajcie, jaką literę przypomina. Andrzejki to wieczór magiczny. Wspólnie ze znajomymi możesz spróbować odgadnąć swoją przyszłość. Razem pomarzyć o tym, co Was czeka. Być może Twój przyszły mąż znajdzie się wśród gości. Dlatego nie zapomnij przeczytać naszego następnego wpisu dotyczącego makijażu andrzejkowego, dzięki któremu zachwycisz swoim wyglądem i, już w bardziej przyziemny sposób, zwiększysz swoje szanse zamążpójścia ;)
Print Friendly