Porady

TEWL – czy wiesz, co oznacza ta tajemnicza nazwa?

gru 28, 2017 przez

Chcesz zachować młody wygląd na dłużej? Przeczytaj, jak odpowiednio nawilżać cerę i naucz się walczyć z TEWL, czyli transepidermalną utratą wody w skórze.

TEWL

Co to jest TEWL?. TEWL to skrót od „Transepidermal Water Loss”, czyli transepidermalna utrata wody w skórze. Zjawisko jest zupełnie normalne i wiąże się z przepływem wody ze skóry właściwej do warstwy rogowej naskórka. Jeżeli wszystko przebiega normalnie i stały przepływ wody w ciągu godziny wynosi 5g na 1m², Twoja skóra jest odpowiednio nawilżona. Problemy mogą się jednak zacząć, gdy ten poziom zaczyna spadać…

Zdrowa i nawilżona skóra bez zmarszczek i podrażnień

Nie od dzisiaj wiadomo, że odpowiednie nawilżanie skóry i jej odżywianie pomaga na dłużej zachować młody, jędrny oraz zdrowy wygląd cery. Spierzchnięta, posiekana i sucha skóra nie wygląda atrakcyjnie, a dodatkowo każdej z nas dodaje lat, dlatego tak ważne jest jej odpowiednie nawilżenie. Woda jest głównym składnikiem budulcowym komórek i niezbędnym elementem powstawania wielu procesów biochemicznych w skórze. Jeżeli wody jest za mało, zaburzeniom ulega proces odnowy naskórka, który traci swoją elastyczność, jędrność, a w efekcie staje się chropowaty i bardzo szorstki. Na skórze powstają zmarszczki, przebarwienia i podrażnienia. Jeżeli nie ma balansu między przepływem wody i jej wyparowywaniem, skóra staje się sucha.

Walcz z TEWL!

Gdy poziom wody w skórze spada, uszkodzeniom ulegają również komórki fibroblastów, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny, a proces wiotczenia, marszczenia i starzenia się skóry zaczyna postępować. Transepidermalna utrata wody zależy od wielu czynników. Warunkuje ją m. in.: wiek, stan zdrowia, kondycja naskórka, promieniowanie UV, stosowanie środków chemicznych, dieta uboga w tłuszcze, a nawet niska wilgotność otoczenia. Na szczęście natura wyposażyła nas w naturalne czynniki nawilżające (NMF), znajdujące się w warstwie rogowej skóry. To kolagen, elastyna, kwas hialuronowy oraz sebum, które w budowie skóry odgrywają kluczowe znaczenie, pełniąc rolę rezerwuaru wody w komórkach skóry. Dzięki nim skóra jest nawilżona, jędrna, sprężysta, miękka oraz elastyczna.

Nawilżający krem do skóry

Kosmetyki, które chronią skórę przed utratą wody

Niestety, wraz z wiekiem poziom kolagenu i elastyny zaczyna spadać, dlatego już po 25. roku życia ważne jest, aby wspomagać skórę od wewnątrz kosmetykami, które mają w swoim składzie substancje nawilżające. Odpowiedni krem do rąk, krem na dzień i na noc to Twój must have. Co powinno znaleźć się w składzie kosmetyków do pielęgnacji skóry? Z pewnością są to składniki nawilżające, takie jak ceramidy, kwas hialuronowy, mocznik, witamina E, gliceryna, alantoina czy pantenol, tworzące warstwę hydrolipidową i naturalny płaszcz ochronny, który zabezpiecza skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Pamiętaj, aby kosmetyki nawilżające stosować codziennie. Do tego wypijaj minimum 1,5 litra wody, unikaj klimatyzowanych pomieszczeń o suchym powietrzu i chroń skórę przed nadmiernym słońcem, wiatrem oraz niskimi temperaturami.

Jeśli dostarczysz do organizmu odpowiednią ilość wody, wzmocnisz lipidowy płaszcz ochronny skóry, zmniejszysz parowanie H2O, a tym samym zapewnisz cerze optymalne nawilżenie. Możesz być pewna, że pielęgnacja połączona ze zdrowym odżywianiem w efekcie da Ci gładką i elastyczną skórę bez żadnych zmarszczek.

Print Friendly