Porady

Sucha skóra twarzy – jakie mogą być przyczyny?

maj 23, 2017 przez

Sucha skóra na twarzy to nie tylko problem kosmetyczny i źródło dyskomfortu. Może bowiem być również oznaką różnych chorób – także tych poważnych. Jak więc odróżnić zwykły kosmetyczny defekt od objawów niebezpiecznych schorzeń?

Sucha skóra twarzy

To trwa już kilka miesięcy. Skóra twojej twarzy bywa zaczerwieniona i często się łuszczy. Po jakimś czasie pojawia się bardzo nieprzyjemne uczucie napięcia skóry, a wreszcie – ból i swędzenie, które dokuczają ci zarówno w dzień, jak i w nocy. To wszystko jednoznacznie wskazuje na suchą skórę twarzy. Z tym problemem zmaga się wiele kobiet, które niestety często go bagatelizują.

To duży błąd, bo sucha skóra szyi i twarzy może być zwiastunem wielu poważnych schorzeń. Najczęściej jest wprawdzie skutkiem drobnych zaniedbań czy kosmetycznych błędów, ale w ten sposób dają o sobie znać także poważne choroby. A że szybkość reakcji ma w sprawach zdrowia największe znaczenie, warto wiedzieć, jak je rozpoznać i jak najprędzej udać się do lekarza.

Bez paniki

Jeśli zauważysz u siebie objawy przesuszonej skóry, nie powinnaś jednak panikować. W zdecydowanej większości przypadków tego typu problemy nie zwiastują zagrożenia zdrowia. Mogą bowiem być wynikiem długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne, mróz lub wiatr. Niektóre z nas problemy z nawodnieniem skóry odziedziczyły w genach, u innych pań wynikają one zaś z błędów dietetycznych – zwłaszcza spożywania potraw ubogich w zdrowe tłuszcze – lub źle dobranych kosmetyków, z mydłem na czele.

Krem na suchą twarz

Pij wodę

Zbyt mała ilość wody w organizmie to jeden z najczęstszych powodów przesuszenia skóry. By tego uniknąć, pamiętaj o piciu przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Jednak wypijanie nawet dużych ilości nie zagwarantuje tego, że się nie odwodnisz. Często jest to bowiem skutkiem nadmiernego picia napojów, które wypłukują z organizmu sole mineralne. Należą do nich przede wszystkim kawa i inne napoje kofeinowe, alkohol i wody niskosodowe. By ugasić pragnienie, sięgnij więc po wysokozmineralizowaną wodę.

Choroby tarczycy

Sucha skóra i ziemista cera mogą być objawem schorzeń tarczycy. Do wizyty u endokrynologa powinna skłonić cię takie objawy jak przewlekłe zmęczenie i senność, powtarzające się często zawroty głowy, wahania wagi niezwiązane ze zmianą diety czy rozregulowanie cyklu miesiączkowego i problemy z zajściem w ciążę. Poza twarzą, przesuszona z powodu problemów z tarczycą skóra pojawia się też na łokciach i kolanach.

To cukrzyca?

Suche plamy na twarzy i innych częściach ciała mogą też być pierwszym objawem cukrzycy. Skóra, która stała się przesuszona od cukrzycy łatwo pęka i jest często ulega zranieniom. Poza twarzą, szczególnie dobrze widać to na piętach, które pękając stają się podatne na infekcje mogące przerodzić się w tzw. stopę cukrzycową. By tego uniknąć, zarówno na twarz, jak i na pięty stosuj specjalne kremy nawilżające.

Schorzenia skóry

Zarówno cera ziemista, jak i sucha twarz mogą wreszcie być oznaką rozmaitych chorób skóry. W ten sposób może bowiem objawiać się atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy trądzik. Poza lekami przypisanymi przez lekarza, warto wtedy stosować kremy nawilżające, które przyniosą ulgę oraz zniwelują ból i dyskomfort.

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>