Cera

Jak spowolnić starzenie się skóry? Poznaj sekrety dojrzałej kobiety

gru 29, 2017 przez

Która z nas nie chciałaby być wiecznie piękna i młoda? Niestety starzenie się skóry to naturalny proces. Sprawdź, jak pielęgnować cerę, by go spowolnić!

Starzenie się skóry

Tempo starzenia się skóry zapisane jest w genach. Od cząsteczek DNA zależy to, kiedy na naszych twarzach pojawią się pierwsze zmarszczki, kurze łapki, a nawet worki pod oczami. Nie oznacza to jednak, że nie mamy wpływu na to, co dzieje się z naszą cerą. Odpowiednie zabiegi dla dojrzałej skóry pomogą spowolnić procesy starzenia się jej. Zobacz, jak powinna wyglądać pielęgnacja 40+.

Na czym polega starzenie się skóry?

Starzenie się skóry to proces, który rozpoczyna się właściwie tuż po narodzinach. Jednak pierwsze jego oznaki widoczne są gołym okiem dopiero, kiedy komórki naskórka zaczynają różnicować się coraz wolnej. Wówczas zmniejsza się produkcja lipidów. Warstwa rogowa staje się coraz grubsza, a naskórek coraz cieńszy. Komórki pigmentowe ulegają rozpadowi i to właśnie wtedy mogą pojawić się przebarwienia. Skóra traci naturalną zdolność do zatrzymywania wody, co powoduje suchość i znacznie obniża odporność na czynniki środowiskowe. Na skutek niedoborów hormonalnych w tzw. skórze właściwej dochodzi do obniżenia ilości i aktywności fibroblastów. Włókna elastynowe i kolagenowe stają się cieńsze oraz maleje ilość gruczołów łojowych odpowiedzialnych za prawidłowe natłuszczanie naskórka. Wszystko to powoduje, że nasza cera starzeje się, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki i tak nielubiane przez kobiety cienie pod oczami.

Co sprzyja starzeniu się skóry?

Chociaż geny mają największy wpływ na kondycję naszej skóry, to istnieje szereg czynników środowiskowych, które przyspieszają proces degradacji komórek skóry. Zalicza się do nich m.in.: promieniowanie UV, dym tytoniowy, stres, alkohol, wolne rodniki, zanieczyszczenie środowiska, brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłową pielęgnację. Skóra starzeje się również pod wpływem zaburzeń gospodarki hormonalnej i nieprawidłowej diety, która wiąże się z niedoborami witamin i minerałów w organizmie.

Cera dojrzała a kosmetyki przeciwzmarszczkowe

W pielęgnacji skóry dojrzałej podstawę powinien stanowić krem anti-ageing. Kosmetyk ten warto zacząć stosować jeszcze zanim pojawią się pierwsze oznaki starzenia. Jego zaletą jest to, że zawiera dużo składników nawilżających. To właśnie woda jest najlepszym sprzymierzeńcem w wcale z niedoskonałościami skóry. Dobrze nawilżona i odżywiona cera jest napięta, elastyczna i jędrna. Jeśli dodatkowo zainwestujesz w kosmetyk, który będzie posiadał witaminy A, C, E oraz takie składniki jak śluz ślimaka, świetlik czy chociażby glicerynę i olej abisyński Twoja skóra będzie odżywiona, wygładzona i pełna blasku.

Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry dojrzałej?

Bez względu na wiek powinnaś regularnie wykonywać peeling cery (2-3 razy w tygodniu), by pozbyć się martwego naskórka. Jeśli masz cerę dojrzałą postaw na kwasy owocowe. Peelingi enzymatyczne są skuteczne, a przy tym nie podrażniają cienkiej warstwy naskórka. Nie zapominaj też o odżywczych maskach. Używaj ich przynajmniej raz w tygodniu. Wybierz takie, które mają nie tylko witaminy, ale również kwas hialuronowy, koenzym Q10 oraz naturalne olejki roślinne o silnych właściwościach nawilżających. Na co dzień nie zapominaj o dokładnym oczyszczaniu skóry i demakijażu. Używaj delikatnych, niewysuszających preparatów. Pamiętaj o delikatnym, nawilżającym kremie na dzień i odżywiającym kremie na noc. Latem zaprzyjaźnij się z wodą termalną. Noś ją w torebce i kiedy poczujesz, że słońce pali twarz, spryskaj ją i po chwili delikatnie osusz.

Chociaż starzenie się skóry to proces, który z pewnością nie minie żadnej z nas, to warto już teraz pomyśleć o właściwej pielęgnacji. Pozwoli Ci to cieszyć się pięknym i młodym wyglądem na dłużej.

Print Friendly