Cera

Sól do kąpieli – właściwości i efekty stosowania soli do kąpieli

mar 13, 2020 przez

Właściwości soli morskiej od dawna są wykorzystywane w pielęgnacji zdrowia i urody. Na polskim rynku popularna jest sól do kąpieli z Morza Martwego lub Czarnego, stosowana solo lub jako składnik kosmetyków. Jednak sole morskie to nie wszystko, bo mamy też nasze rodzime sole bocheńską czy iwonicką o sprawdzonym działaniu prozdrowotnym. Co daje kąpiel w soli? Oto kilka informacji na ten temat.

Sól do kąpieli

Sól do kapieli – jak na ciebie działa?

Tym, co decyduje o terapeutycznych właściwościach soli, jest zawartość w niej cennych minerałów, do których zaliczamy potas, sód (oba pierwiastki regulują gospodarkę elektrolitową w organizmie), a także brom, wapń, żelazo, miedź, cynk. Wiele wskazuje na to, że zbawienne dla stanu skóry działanie wynika także z obecności magnezu. W 2005 roku na łamach „International Journal of Dermatology” opublikowano rezultaty eksperymentu przeprowadzonego w Szwecji. Badacze zaprosili do niego grupę osób obdarzonych przesuszoną i atopową skórą. Przez 6 tygodni uczestnicy korzystali z kąpieli z dodatkiem soli pochodzącej z Morza Martwego. Jakie były efekty? Otóż kuracja poprawiła u nich nawilżenie i koloryt skóry oraz wzmocniła jej strukturę. Naukowcy stwierdzili, że takie efekty mogą wynikać z obecności w soli morskiej właśnie magnezu.

To nie wszystkie dobrodziejstwa zawarte w słonych ziarenkach. Obecne w nich związki siarki pomagają uporać się np. ze zmianami trądzikowymi lub nawet bliznami, które są nieładną pamiątką po pryszczach. Efektem stosowania słonej kuracji jest więc gładka i zdrowa skóra.

Sole lecznicze do kąpieli są także polecane osobom borykającym się z łuszczycą, infekcjami skórnymi, bólami mięśni i stawów, a nawet przewlekłym stresem, gdyż skład chemiczny leczniczych soli do kąpieli wpływa kojąco na układ nerwowy. Kąpiele solne polecane są też osobom z bezsennością i zaleca się je przed snem. Jeśli uprawiasz sport i zdarzy ci się mieć obolałe mięśnie po ćwiczeniach, kąpiel z dodatkiem soli morskiej będzie dla nich ukojeniem.

Jaka najlepsza sól do kąpieli?

W sklepach mamy duży wybór różnych soli do kąpieli, ale najpopularniejsze to:

1. Sól himalajska – Różowa sól himalajska to rodzaj soli kamiennej z regionu Pendżabu w Pakistanie, u podnóża Himalajów. Niektórzy twierdzą, że różowa sól himalajska jest jedną z najczystszych dostępnych soli i twierdzą, że ma ona szereg korzyści zdrowotnych.

2. Sól magnezowa do kapieli – Chlorki magnezu znajdziemy w składzie prawie każdej soli do kąpieli. W niektórych jest ich więcej w niektórych tylko składowe ilości. Innym rodzajem soli magnezowej do kąpieli jest sól Epsom, która nie jest chlorkiem, a siarczanem. Tak siarczkowa sól do kąpieli ma właściwości prozdrowotne i może być skutecznym środkiem na zmęczone, spuchnięte stopy, bóle mięśni po treningu, bóle i obrzęk stawów, a nawet bezsenność.

3. Sól morska do kąpieli – Chba najczęściej używana sól do kąpieli w domu. Ze względu na sporą zawartość soli magnezowych daje fajny efekt relaksacyjny, zwłaszcza jak jest to sól aromatyzowana dobrym olejkiem eterycznym.

4. Sól bocheńska do kąpieli. – Bogata w mikroelementy kamienna sól bocheńska to nasz rodzimy produkt świetnie sprawdzająca się w kąpieli. Prócz relaksu świetnie wpłynie na naszą skóre

5. Sól z Morza Martwego – Chba najbardziej bogata w mikroelementy sól używana w kąpielach. O działaniu nie tylko pielęgnacyjnym te soli mozna naprawdę dużo pisać, dla tego też odsyłamy do lektury naszego artykułu – Kosmetyki z Morza Martwego – jakie są ich niezwykłe właściwości?

Sól morska do kąpieli

Jak stosować kąpiele w soli morskiej?

Różne rodzaje soli do kąpieli dostępne są na wyciągnięcie ręki w drogeriach czy sklepach internetowych. Jeśli chcesz sprawdzić, czy stosowanie kąpieli solnych faktycznie przynosi tak świetne rezultaty, możesz wypróbować je w domu, zainwestuj jednak w dobrej jakości sól. W drogeriach z pewnością trafisz na ogromy wybór kolorowych preparatów wątpliwej jakości, które jednak nie działają na ciało i umysł tak zbawiennie, jak sól lecznicza.  Następnie podążaj za wskazówkami dotyczącymi sporządzenia roztworu, gdyż stężenie soli ma duże znaczenie dla jej właściwości – aby czerpać z korzystnych właściwości kąpieli solnej wystarczy już roztwór 1%. Teraz możesz przez 15-20 minut wylegiwać się w wannie. Jeśli zapalisz w łazience zapachowe świece lub wybierzesz którąś z naprawdę dobrych aromatycznych, naturalnych, pielęgnujących skórę soli do kąpieli to zafundujesz sobie prawdziwie rozkoszny rytuał, a efekt takiej kąpieli Cię zaskoczy.

Sól kąpielowa nadaje się też do moczenia samych stóp, szczególnie gdy są zmęczone i opuchnięte. Taki prosty zabieg pozwoli ci się odprężyć po ciężkim dniu. Tym bardziej, jeśli nie masz czasu na urlop w uzdrowisku i szukasz sposobów na rewitalizujący zabieg w domowym zaciszu.

Powiązane artykuły:

• Kosmetyki z Morza Martwego – jakie są ich niezwykłe właściwości?

• Kąpiele ziołowe – zrób sobie domowe SPA i poczuj odprężenie

• Musujące kule do kąpieli – niezawodny sposób na relaks! • Poznaj sekret piękna Kleopatry – kąpiel w mleku!  

Powiązane  kosmetyki:

  Reklama Kosmetyki naturalne Melo
Print Friendly