Porady

Sól do kąpieli – właściwości i efekty stosowania soli do kąpieli

mar 29, 2018 przez

Właściwości soli morskiej od dawna są wykorzystywane w pielęgnacji zdrowia i urody. Na polskim rynku popularna jest sól do kąpieli z Morza Martwego lub Czarnego, stosowana solo lub jako składnik kosmetyków. Jednak sole morskie to nie wszystko, bo mamy też nasze rodzime sole bocheńską czy iwonicką o sprawdzonym działaniu prozdrowotnym. Co daje kąpiel w soli? Oto kilka informacji na ten temat.

Sól do kąpieli

Sól do kapieli – jak na ciebie działa?

Tym, co decyduje o terapeutycznych właściwościach soli, jest zawartość w niej cennych minerałów, do których zaliczamy potas, sód (oba pierwiastki regulują gospodarkę elektrolitową w organizmie), a także brom, wapń, żelazo, miedź, cynk. Wiele wskazuje na to, że zbawienne dla stanu skóry działanie wynika także z obecności magnezu. W 2005 roku na łamach „International Journal of Dermatology” opublikowano rezultaty eksperymentu przeprowadzonego w Szwecji. Badacze zaprosili do niego grupę osób obdarzonych przesuszoną i atopową skórą. Przez 6 tygodni uczestnicy korzystali z kąpieli z dodatkiem soli pochodzącej z Morza Martwego. Jakie były efekty? Otóż kuracja poprawiła u nich nawilżenie i koloryt skóry oraz wzmocniła jej strukturę. Naukowcy stwierdzili, że takie efekty mogą wynikać z obecności w soli morskiej właśnie magnezu.

To nie wszystkie dobrodziejstwa zawarte w słonych ziarenkach. Obecne w nich związki siarki pomagają uporać się np. ze zmianami trądzikowymi lub nawet bliznami, które są nieładną pamiątką po pryszczach. Efektem stosowania słonej kuracji jest więc gładka i zdrowa skóra.

Sole lecznicze do kąpieli są także polecane osobom borykającym się z łuszczycą, infekcjami skórnymi, bólami mięśni i stawów a nawet przewlekłym stresem, gdyż skład chemiczny leczniczych soli do kąpieli wpływa kojąco na układ nerwowy. Kąpiele solne polecane są też osobom z bezsennością i zaleca się je przed snem. Jeśli uprawiasz sport i zdarzy ci się mieć obolałe mięśnie po ćwiczeniach, kąpiel z dodatkiem soli morskiej będzie dla nich ukojeniem.

Sól morska do kąpieli

Jak stosować kąpiele w soli morskiej?

Różne rodzaje soli do kąpieli dostępne są na wyciągnięcie ręki w drogeriach czy sklepach internetowych. Jeśli chcesz sprawdzić, czy stosowanie kąpieli solnych faktycznie przynosi tak świetne rezultaty, możesz wypróbować je w domu, zainwestuj jednak w dobrej jakości sól. W drogeriach z pewnością trafisz na ogromy wybór kolorowych preparatów wątpliwej jakości, które jednak nie działają na ciało i umysł tak zbawiennie, jak sól lecznicza.  Następnie podążaj za wskazówkami dotyczącymi sporządzenia roztworu, gdyż stężenie soli ma duże znaczenie dla jej właściwości – aby czerpać z korzystnych właściwości kąpieli solnej wystarczy już roztwór 1%. Teraz możesz przez 15-20 minut wylegiwać się w wannie. Jeśli zapalisz w łazience zapachowe świece lub wybierzesz którąś z naprawdę dobrych aromatycznych, naturalnych, pielęgnujących skórę soli do kąpieli to zafundujesz sobie prawdziwie rozkoszny rytuał, a efekt takiej kąpieli Cię zaskoczy.

Sól kąpielowa nadaje się też do moczenia samych stóp, szczególnie gdy są zmęczone i opuchnięte. Taki prosty zabieg pozwoli ci się odprężyć po ciężkim dniu. Tym bardziej, jeśli nie masz czasu na urlop w uzdrowisku i szukasz sposobów na rewitalizujący zabieg w domowym zaciszu.

Powiązane  kosmetyki:

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>