Porady

Soczewki kontaktowe – jak prawidłowo dbać?

kwi 15, 2014 przez

Soczewki kontaktowe są bardzo wygodne, ale Twoje oczy wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji! jeśli je nosisz. Używasz szkieł kontaktowych lub zastanawiasz się nad używaniem ich ?. –  Ten tekst jest dla Ciebie!

Nie martw się, to tylko kilka prostych czynności, które już po tygodniu wejdą Ci w nawyk.

Coraz więcej osób mających problem ze wzrokiem sięga po soczewki kontaktowe. Jest też bardzo wiele osób, które nosi je tylko ze względów estetycznych, dzięki nim zmieniając kolor swoich oczu :) To idealne rozwiązanie w sytuacji, w której nie czujemy się komfortowo w okularach korekcyjnych (które również mogą być ozdobą naszej twarzy!) lub gdy mamy ochotę zmienić coś w naszym wyglądzie.

Niezależnie od powodu, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych porad i wskazówek jak zadbać o Twoje oczy, byś nie doświadczyła minusów jakie wiążą się z noszeniem soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe - pielęgnacja oczu

RANO 1. Soczewki zakładaj zawsze po oczyszczeniu skóry twarzy, gdy jest gotowa na nakładanie makijażu; nigdy nie zakładaj soczewek po wykonaniu makijażu. 2. Dbaj o to by Twoje ręce były czyste (nie nawilżone kremem); koniecznie umyj je przed zakładaniem soczewek! 3. Do makijażu oczu wybieraj kosmetyki bezwonne i beztłuszczowe; odpowiednie będą np. kosmetyki dla alergików lub dla osób o wrażliwej skórze. 4. Dbaj o swoje kosmetyki i regularnie je wymieniaj, jeśli ich termin przydatności minął lub widzisz/czujesz, że są zużyte (np. tusz do rzęs, który wiele z nas stara się jeszcze odświeżyć dolewając wody lub mleczka do demakijażu) KONIECZNIE zakup nowe – oszczędzanie na zdrowiu i urodzie się nie opłaca! 5. Staraj się by kredki, konturówki, których używasz do makijażu oczu były zawsze idealnie zatemperowane! 6. Niektórzy specjaliści rekomendują rezygnacje z cieni do powiek z brokatem lub tych opalizujących, ponieważ ich drobinki mogą dostać się pod soczeweki i podrażnić oko.

Soczewki kontaktowe  - pamiętaj o kosmetykachWAŻNE: jedną z najczęstszych przyczyn podrażnień oczu jest dobór niewłaściwych kosmetyków – jeśli nosisz soczewki kontaktowe szczególną uwagę przywiązuj do jakości swoich kosmetyków! Wybieraj te dedykowane alergikom, pytaj ekspedientki w sklepie o wersje/warianty produktów dla osób o wrażliwych oczach!

W CIĄGU DNIA

7. Jeśli pracujesz w biurze, przy ekranie komputera i Twoje oczy przez dłuższy czas skupione są w jednym punkcie istnieje duże ryzyko, że ZAPOMINASZ MRUGAĆ! Mruganie to bardzo ważna czynność dla naszych oczu, ponieważ regularnie uzupełnia film łzowy naszych oczu, co zapobiega ich wysychaniu. Płyn ten regularnie oczyszcza oczy z wszelakich drobinek i pyłków, które mogą dostać się do nich w ciągu dnia. PAMIĘTAJ O MRUGANIU! 8. Rób sobie przerwy co 20-30 min. Krótkie, bo 20 sekundowe, podczas których wystarczy, że popatrzyć na inny, oddalony chociaż o 6-10 metrów przedmiot. Idealne będzie niebo lub zielone drzewa za oknem :) 9. Zaopatrz się w krople nawilżające, które będziesz mogła zaaplikować w ciągu dnia, jeśli odczujesz suchość i dyskomfort. Wybieraj te preparaty, które mają wygodny aplikator oraz są próżniowo zamykane. Najlepsze są też te, które nie zawierają konserwantów. To ważne z punktu widzenia higieny! Staraj się nie dotykać palcami ani nie dotykać do oka końcówki aplikatora. Czym prędzej zakręcaj butelkę po zaaplikowaniu kropli. 10. Zawsze miej przy sobie patyczki higieniczne, którymi ew. usuniesz z kącika oka nadmiar płynu lub inne zanieczyszczenia bez naruszania makijażu.

Soczewki kontaktowe -  dbaj  o oczy

WAŻNE: wybieraj soczewki z jak najkrótszym terminem ważności, tj. dwutygodniowe, tygodniowe lub jednodniowe. NIGDY nie noś soczewek dłużej niż zaleca producent, gdyż możesz w ten sposób bardzo sobie zaszkodzić. „Przeterminowane“ soczewki są delikatniejsze i mogą pękać, a ich ostre krwaędzie będą podrażniać lub nawet uszkadzać rogówkę. Niestety część z takich urazów może okazać się trwałych… :(

WIECZOREM

11. Demakijaż wykonuj dopiero po zdjęciu soczewek! (pamiętaj by umyć ręce, przed zabraniem się do zdejmowania soczewek kontaktowych). 12. NIE WOLNO kłaść się spać z soczewkami kontaktowymi, o ile nie są to soczewki kontaktowe specjalnie do tego przeznaczone. Rano obudzisz się z zaczerwienionymi i opuchniętymi oczami. Dodatkowo istnieje ryzyko, że uszkodzisz rogówkę i będziesz musiała udać się do lekarza… :( 13. Do zmywania makijażu używaj zawsze delikatnych, hipoalergicznych kosmetyków, by dodatkowo nie podrażnić oka. 14. Obowiązkowo nałóż krem pod oczy oraz odżywkę Realash do rzęs, by wesprzeć swoje oczy podczas nocnej regeneracji!

soczewki kontaktowe  - pamiętaj o demakijażu

WAŻNE: nie ma żadnych przeciwwskazań wskazujących na to, że noszenie soczewek kontaktowych wyklucza stosowanie odżywki do rzęs Realash. Piękne, długie rzęsy będą nie tylko ozdobą Twoich oczu, ale również będą chronić oczy przed dostaniem się do nich zanieczyszczeń. Na koniec pamiętaj o dbaniu o czystość samych soczewek i pojemniczków, w których je przechowujesz. Regularnie wymieniaj płyn i czyść pojemniczek. Sam pojemnik warto wymieniać na nowy raz w miesiącu. Zachowanie higieny w tym względzie jest szczególnie ważne, jeśli chcesz, aby Twoje oczy pozostały w dobrej kondycji i uniknęły wszelkich zakażeń, chociażby zapalenia spojówek.

Podsumowując – soczewki kontaktowe są bardzo wygodną alternatywą dla osób, którym okulary mogłyby utrudniać wykonywanie codziennych czynności, takich jak sport czy praca w szczególnych warunkach. Obecnie, jeśli zachowasz higienę podczas ich stosowania, są całkowicie bezpieczne i bardzo komfortowe dla użytkownika. Oczywiście wybór pomiędzy okularami czy soczewkami należy do Was. Jedno jest pewne – długie, lśniące rzęsy będą piękną ozdobą każdego oka :)

Print Friendly

One thought on “Soczewki kontaktowe – jak prawidłowo dbać?”

  1. Kontaktowe says:

    Po pewnym czasie zakładanie soczewek idzie w ekspresowym tempie. Szczegolnie wtedy jak sie zaśpi do pracy ;) Pozdrawiam.

Comments are closed.