Porady

SLS w kosmetykach – co to takiego i czy szkodzi skórze?

sie 24, 2017 przez

SLS w kosmetykach do mycia sprawia, że ich aplikacja jest łatwa i przyjemna. Jednak czy na pewno jest on bezpieczny dla naszej skóry? Sprawdź to!

Sls kosmetyki  

Czym jest SLS?

SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate, to środek powierzchniowo czynny, który obniża napięcie powierzchniowe wody. Dzięki niemu używane kosmetyki do mycia zaczynają się pienić. SLS występuje przede wszystkim w mydłach, szamponach, żelach pod prysznic, płynach do kąpieli, a nawet pastach do zębów i solach do kąpieli. Podobne działanie ma SLES, czyli Sodium Laureth Sulfate, jego bardziej łagodny odpowiednik, który często jest wybierany przez producentów kosmetyków jako pozornie mniej niebezpieczny.

Wpływ SLS na skórę i włosy

Ten z pozoru niezbędny składnik kosmetyków myjących nie pozostaje jednak obojętny w kontakcie ze skórą. Jego efekty uboczne są uzależnione od stężenia SLS w danym kosmetyku (nie powinno być ono większe niż 1 procent), wrażliwości skóry, a także częstotliwości używania danego kosmetyku. Przede wszystkim SLS uszkadza naturalną hydrolipidową barierę naskórka, co zwiększa utratę wody oraz zaburza pracę gruczołów potowych i łojowych. Dlatego po częstym myciu rąk skóra na nich jest wysuszona i ściągnięta. Dodatkowo podrażnia skórę, wywołuje alergie i egzemy, a przy kontakcie ze śluzówką oka powoduje pieczenie i podrażnienie. Przy regularnym używaniu szamponów z dużym stężeniem SLS może dojść do uszkodzenia cebulek włosowych i w rezultacie do osłabienia i utraty włosów.

SLS w kosmetykach – jak je wytropić ?

Jeżeli nie masz sprawdzonych kosmetyków bez SLS, musisz zachowywać się w sklepie jak detektyw i uważnie czytać etykiety. Producenci często zastępują SLS inną nazwą:

  • lauryl sodium sulfate,
  • lauryl sulfate sodium salt,
  • monododecyl ester,
  • sds,
  • sodium dodecyl sulfate,
  • sodium n-dodecyl sulfate,
  • sodium salt,
  • sulfuric acid.

Warto też poszukać sprawdzonych informacji o naturalnych kosmetykach w Internecie. Jeżeli zdecydujesz się na ich wypróbowanie, musisz być przygotowana na okres przejściowy. Szampon naturalny do włosów bez SLS słabo się pieni, co na początku może wywołać dyskomfort, ale Twoja skóra na pewno zauważy różnicę – przestanie swędzieć, a drobne krostki, które pojawiają się pod wpływem zawartych w kosmetykach substancji drażniących, znikną na dobre.

SLS w kosmetykach

Kosmetyki naturalne bez konserwantów

Szkodliwe dla skóry są także parabeny, czyli estry kwasu phydroksybenzoesowego, które w kosmetykach pełnią funkcję konserwantów, chroniąc przed rozwojem pleśni i drobnoustrojów. Choć parabeny są najlżejszymi z używanych w przemyśle kosmetycznym konserwantów, nie są obojętne dla naszej skóry i także mogą wywołać podrażnienia. Warto wymienić kosmetyki z dużą zawartością wody, które wymagają konserwantów, na olejki. W szamponach dyskusyjnym składnikiem jest również silikon. Ma on bardzo dobry wpływ na wygląd włosów, wygładza je, zamyka łuski włosów, ułatwia rozczesywanie i chroni przed promieniowaniem UV. Jednak silikon jest trudno zmywalny, co sprawia, że z czasem włosy stają się przeciążone i nie wchłaniają substancji odżywczych z masek do włosów, dlatego warto od czasu do czasu użyć szamponów oczyszczających, które usuną nagromadzony silikon.

Print Friendly