Cera

Skóra profesjonalnie

cze 24, 2014 przez

Skóra to Twoja wizytówka, w końcu jak Cię widzą, tak Cię piszą :) Poznaj jej budowę, dzięki czemu zadbasz o nią jeszcze lepiej!

 

Reklamy przekonują Cię o niezawodności kremów, balsamów, które działają na wszystkie warstwy Twojej skóry. Czy jest to prawdą? Postaramy się w profesjonalny sposób opisać budowę skóry, tak abyś wiedziała, z czego i w jaki sposób jest ona zbudowana, tak abyś sama potrafiła ocenić przydatność różnego rodzaju kosmetyków do pielęgnacji ciała.

Realash_kosm-brwi-1

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała. Tworzy najbardziej zewnętrzną warstwę naszego ciała o powierzchni u dorosłego człowieka ok. 1.8 m². Grubość skóry zróżnicowana jest w zależności od miejsca występowania: najcieńsza jest na powiekach i okolicach oczu, gdzie osiąga ok. 0.5 mm; najgrubsza zaś, dzięki bardzo dużej grubości stwardniałego naskórka, na piętach, gdzie potrafi osiągnąć nawet ponad 5 mm.

Skóra składa się z trzech głównych warstw – naskórka (Epidermis), skóry właściwej (Corium dermis) oraz tkanki podskórnej (Subcutis). Każda z nich posiada swoje indywidualne funkcje, pełniąc niezbędną rolę w ciele człowieka. Realash_skóra

1. Włos

2. Naczynia krwionośne

3. Gruczoł łojowy

4. Receptor nerwowy

5.Gruczoł potowy

6. Opuszka włosa

A. Naskórek

B. Warstwa brodawkowa skóry właściwej

C. Warstwa siateczkowa skóry właściwej

D. Tkanka podskórna

Naskórek

Najbardziej zewnętrzną warstwą skóry, na którą oddziałują wszelkiego rodzaju czynniki środowiskowe, jest naskórek [A]. Jest on barierą ochronną, która tworzy granicę oddzielającą organizm od świata zewnętrznego. Jego grubość to od 0.3 do 2 mm – w zależności od miejsca występowania. Zbudowany jest z pięciu warstw – od najbardziej zewnętrznej: warstwa rogowa, jasna, ziarnista, kolczysta oraz warstwa podstawna. Właśnie do naskórka docierają wszelkie kremy czy balsamy. Nie warto zatem wierzyć w obietnice producentów kosmetyków o super głębokim nawilżeniu.

Warstwa rogowa [A] to najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka. Tworzy ją około 12-16 warstw dużych, martwych, spłaszczonych komórek pozbawionych jądra komórkowego – korneocytów. Ich wnętrze wypełniają białka keratynowe, które wiążąc wodę zatrzymują jej elastyczność. Warstwa rogowa chroni skórę przed promieniami UV, a także urazami – chemicznymi bądź mechanicznymi.

Powierzchnię tej warstwy pokrywa płaszcz lipidowy, który zbudowany jest z tłuszczów, cholesterolu, trójglicerydów, wosków i kwasów tłuszczowych. Jego zadaniem jest ochrona skóry przed wnikaniem w jej głąb wirusów, bakterii czy grzybów oraz oczywiście powstrzymywanie uciekania wody z głębszych warstw skóry.

Warstwa rogowa to twarda, lecz jednocześnie elastyczna warstwa, doskonale spełniająca swą rolę ochronną. Komórki odnawiają się co 28 dni, a stare korneocyty ulegają złuszczeniu. Dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych peelingów. Odnawiamy wtedy naszą skórę, a na jej powierzchni są tylko nowe, zdrowe komórki, dzięki czemu wyglądamy promiennie.

Warstwę jasną [B] tworzą silnie spłaszczone korneocyty. Od 3 do 5 warstw tych komórek tworzy cienką, jasną linię występującą jedynie w miejscach, gdzie naskórek jest mocno zgrubiały, czyli np. na piętach.naskorek

A. Warstwa rogowa

B. Warstwa jasna

C. Warstwa ziarnista

D. Warstwa kolczysta

E. Warstwa podstawna

F. Skóra właściwa

 

W warstwie ziarnistej [C] znajduje się ok. 3-4 warstw spłaszczonych komórek. Ta warstwa swoją nazwę zawdzięcza ziarenkom keratohialiny i keratynosomów. Keratohialina wzmacnia keratynę, białko budulcowe, odpowiada za nawilżenie i elastyczność skóry. Jeśli keratyny jest zbyt mało powstają pierwsze zmarszczki.

Warstwa kolczysta [D] tworzy warstwę oporową. Komórki nie są ściśle do siebie przylegające. Tu rozpoczynają się procesy regeneracyjne, które regenerują skórę, jeśli dochodzi do zranień i przerwania ciągłości naskórka. U kobiet warstwa ta, jest znacznie cieńsza, dlatego też podział kosmetyków na damskie i męskie ma swoje mocne uzasadnienie.

Warstwa podstawna [E] to najbardziej wewnętrzny poziom naskórka zbudowany z pojedynczej warstwy zbitych komórek. Jest warstwą rozrodczą, komórki dzielą się tu najszybciej. Znajdują się w niej komórki barwnikowe skóry, melanocyty, które nadają skórze piękną opaleniznę, jak również komórki Langerhansa, czyli komórki odpornościowe, które atakują pojawiające się wirusy i grzyby, a także bardzo ważne komórki Merkla, czyli komórki odbierające bodźce czuciowe.

skora

Skóra właściwa

Pod warstwą podstawną znajduje się już skóra właściwa, którą tworzą trzy rodzaje włókien: elastylowe, kolagenowe i retikulinowe, odpowiadające za napięcie skóry i jej jędrność, czyli dokładnie to, co dla kobiet po 30-tce jest najważniejsze.

Skórę właściwą możemy podzielić na dwie warstwy: brodawkowatą [B] i siateczkowatą [C]. Warstwa brodawkowata zbudowana jest z tkanki łącznej, zawiera bardzo liczne włókna elastylowe i kolagenowe, produkowane przez fibroblasty. Dzięki swojej brodawkowatej budowie ściśle przylega do połączonej nieco niżej warstwy siateczkowatej. Warstwę siateczkowatą również tworzą wyżej wymienione włókna elastylowe i kolagenowe. Dodatkowo znajdują się w niej naczynia krwionośne, limfatyczne, gruczoły łojowe, potowe i mieszki włosów.

Główną funkcją skóry właściwej jest ochrona organizmu przed wirusami, bakteriami, grzybami oraz zapewnienie równowagi organizmowi. To w niej zachodzą procesy resorpcji składników odżywczych, ich magazynowanie i przemiana materii. Skóra właściwa przewodzi bodźce czuciowe i częściowo odpowiada za temperaturę ciała.

Tkanka podskórna

Pod skórą właściwą znajduję się tkanka podskórna [D], tworząca swoistą podściółkę tłuszczową, dzięki której zapewniona jest termoizolacja, chroniąca wnętrze organizmu przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem. Dzięki niej skóra jest również bardziej elastyczna.

Tłuszcz, jest materiałem zapasowym, który wykorzystywany jest w czasie zwiększonego zapotrzebowania energetycznego podczas wysiłku fizycznego. To, ile tkanki podskórnej znajduje się w Twojej skórze uwarunkowane jest genetycznie, zależy od działania układu hormonalnego, jest również od płci i wieku. Oczywiście w miejscach, gdzie skóra jest najcieńsza, występuje jej najmniej.

Natomiast w okolicach brzucha, ud czy pośladków znajduje się jej najwięcej. Z nadmiarem tłuszczu trzeba walczyć, jednak jest on potrzebny, np. by nadać łagodny kontur Twojej twarzy. Gdy przekroczysz pewien wiek, tkanka podskórna zaczyna powoli zanikać, co potęguje powstawanie zmarszczek.

wlosy

Skóra jest jednym z najważniejszych organów Twojego ciała. Pełni funkcje immunologiczne, termoizolacyjne, termoregulacyjne, ochronne (przed urazami chemicznymi, mechanicznymi, fizycznymi i biologicznymi), bierze czynny udział w metabolizmie białek, węglowodanów i lipidów, tworzy szczelną barierę nieprzepuszczającą wody – nie pozwala uciec wodzie ze środka organizmu, który przecież składa się w 70% z wody. Jest bardzo dobrze unerwiona – w 1 mm skóry znajdują się tysiące komórek nerwowych, przewodzących bodźce, dzięki czemu możesz czuć ciepło, zimno, jak i dotyk. Skóra wytwarza także włosy i paznokcie i to od jej stanu zależy, jak będą się one prezentować.

Dbaj o swoją skórę, kiedy tylko możesz! Pij dużo wody, unikaj słońca, jedz dużo warzyw i owoców – po prostu prowadź zdrowy styl życia. Pamiętaj, że nawet najlepszy makijaż na zniszczonej i podrażnionej skórze nie będzie wyglądał dobrze!

 

 

Print Friendly