Porady

Rozstępy u kobiet – jak powstają i jak się ich pozbyć?

lip 18, 2017 przez

Choć rozstępy nie są oznaką choroby, bywają przyczyną kompleksów i zmniejszają pewność siebie. Ze względów estetycznych warto podejmować z nimi walkę.

Rozstępy

Jak powstają rozstępy?

Jest kilka przyczyn pojawiania się rozstępów. Najczęściej jednak powstają one na skutek gwałtownego rozciągnięcia skóry w krótkim czasie, jak ciąża, szybki wzrost, gwałtowny przyrost wagi, czy zwiększenie masy mięśniowej. Dlatego rozstępy mogą pojawiać się bez względu na wiek zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Inną przyczyną może być duże osłabienie skóry lub problemy z produkcją kolagenu, który odpowiada za jej sprężystość. Podobnie jak blizny, rozstępy zbudowane są z tkanki łącznej, która wypełnia powstającą przestrzeń, dlatego ich struktura jest inna niż otaczająca je skóra. Rozstępy, z początku czerwone, z czasem bledną, a skóra na nich lekko zapada się. Białe rozstępy są bardzo trudne do usunięcia i można jedynie zmniejszać ich widoczność przez spłycenie zagłębień.

Mądre zapobieganie rozstępom

Ponieważ rozstępy skutecznie można zwalczać jedynie w pierwszej fazie ich pojawiania się, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Pamiętaj o regularnych peelingach, które złuszczają martwe komórki i pobudzają skórę do pracy oraz masażach, które możesz połączyć na przykład z aplikacją balsamu. Jeżeli istnieje ryzyko, że skóra może być narażona na utratę kolagenu, bo na przykład jesteś w ciąży, będziesz przyjmować leki sterydowe lub planujesz regularny trening na siłowni lub odchudzanie, zaopatrz się w sprawdzony krem na rozstępy. Równie ważne jest obserwowanie skóry przy codziennej pielęgnacji. Najbardziej narażone na powstanie rozstępów są pośladki, uda, brzuch oraz piersi i ramiona. Jeżeli tylko zauważysz czerwone pasma, od razu sięgnij po skuteczny preparat, który zapobiegnie powstawaniu rozstępów przez uzupełnienie w skórze elastyny i kolagenu.

Jak pozbyć się rozstępów?

Najprostszym sposobem walki z rozstępami jest stosowanie preparatów z kolagenem. Ich efektywność uzależniona jest od właściwości skóry, szybkości jej regeneracji, nawodnienia, wielkości i głębokości rozstępów, a także ich rodzaju. Kremy na rozstępy trzeba wcierać w zmienione miejsca regularnie, wykonując przy tym kilkunastominutowy masaż. Nie tylko ułatwia to wchłanianie preparatu, ale przede wszystkim pobudza krążenie, co dotlenia skórę i motywuje ją do regeneracji. Preparaty te zawierają także witaminy oraz substancje, które pozytywnie wpływają na ogólną kondycję skóry – uelastyczniają, nawilżają, regenerują i rozjaśniają. Ważne jest, aby stosunkowo wcześnie zacząć terapię, ponieważ im bledsze stają się rozstępy, tym trudniej je usunąć nieinwazyjnymi środkami.

Sposób na rozstępy

Sprawdzone sposoby na rozstępy

Jeżeli stosowanie specjalistycznych kosmetyków zawiodło, pozostają jeszcze zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej. Możesz skorzystać z interwencji chirurgicznej, jak peeling laserowy lub chemiczny z użyciem kwasu glikolowego, który oczyszcza i odnawia skórę. Pomocna może okazać się również światłoterapia, która pobudza komórki do regeneracji lub dermabrazja mechaniczna, czyli ścieranie skóry do warstwy skóry właściwej. Niektóre z tych zabiegów są inwazyjne i wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym, dlatego warto przemyśleć, czy rzeczywiście są one jedynym sposobem walki z rozstępami.

Print Friendly