Cera

Czy wiesz, jaka jest Twoja cera? Poznaj 6 podstawowych typów skóry twarzy

mar 12, 2018 przez
Twoje geny decydują o tym, jaki rodzaj skóry masz. W DNA znajduje się mała cząstką, która decyduje o tym, jakie cechy ma cera. Zapewne wiesz, że skóra twarzy może być sucha, tłusta lub mieszana. O tych trzech mówi się najczęściej. Ale czy na pewno wiesz, jak rozpoznać rodzaj cery? rodzaj cery Co ważne, na stan Twoje skóry wpływają różne czynniki środowiskowe. Słońce i klimatyzacja, ale także wiatr i mróz mogą ją wysuszać i powodować pękanie naczynek. Podobnie będzie działać chlorowana woda basenowa i kąpiele w morzu. Skórę twarzy mogą podrażniać źle dobrane kosmetyki. Na jej kondycje będą wpływać leki, które przyjmujesz, szczególnie hormonalne. Jej kondycję popsują także źle dobrane kosmetyki. Dowiedz się, jak pielęgnować 6 różnych typów cery.

Twoja cera Cię potrzebuje

Każda cera potrzebuje innej pielęgnacji oraz innych kosmetyków. Dlatego tak często to, co sprawdziło się u Twojej przyjaciółki, dla Ciebie okazuje się złym wyborem. Być może Twoja skóra jest tłusta tylko na czole, nosie i brodzie, a jej na całej powierzchni. Krem do cery tłustej może być niewłaściwy do suchej skóry na Twoich policzkach. Warto byś wiedziała, jaką masz skórę na twarzy i dobierała pielęgnacje zgodnie z jej potrzebami. Ciekawa?

Cera tłusta

Ten typ cery charakteryzuje się tzw. łojotokiem. Oznacza to, że gruczoły łojowe pracują u Ciebie bardzo szybko, produkując bardzo duże ilości sebum. Ten nadmiar sprawia, że skóra na całej twarzy błyszczy się, a na jej powierzchni pojawiają się wypryski. Właśnie dlatego bardzo często cera tłusta to także cera trądzikowa. Rozszerzone pory, zmiany ropne i czerwone zaskórniki wymagają odpowiedniego traktowania. Dlatego pielęgnację cery trądzikowej powinnaś skonsultować z dermatologiem. Do cery tłustej nigdy nie stosuj ciężkich natłuszczających kremów. Zapychają one pory, co powoduje jeszcze większą nadprodukcję sebum. Więcej o pielegnacji cery tłustej przeczytasz w artykule – Pielęgnacja tłustej cery każdego dnia!

Cera mieszana

To połączenie cery suchej i tłustej. Błyszczące obszary występują na czole, nosie i brodzie – w tzw. strefie T. Policzki zaś mają skłonność do przesuszania. Skóra w tych obszarach może być zaczerwieniona. Po umyciu czuć wyraźne ściąganie. Ten typ cery kosmetolodzy zalecają pielęgnować bardzo ostrożnie. O strefę T dbaj jak o cerę tłustą, a o policzki i skronie jak o suchą. Nie oznacza to, że musisz używać dwóch różnych kremów do twarzy. Większość producentów oferuje kosmetyki do cery mieszanej, które mają zarówno regulować pracę gruczołów łojowych i matowić skórę, jak i ją nawilżać. Pamiętaj o regularnym peelingu i maseczkach. Chociaż jest to cera mieszana pielęgnacja jej nie jest taka prosta, więcej na ten temat przeczytasz w artykule Pielęgnacja cery mieszanej – najlepsze i sprawdzone sposoby dla każdej z nas! rodzaj cery

Cera sucha

Podobnie, jak cera tłusta charakteryzuje się zaburzeniami gruczołów łojowych. Z tą jednak różnicą, że produkuje znacznie mniej sebum niż skóra normalna. Przez to bardzo często łuszczy się, jest matowa i brakuje jej naturalnego blasku. Źle reaguje na zmiany pogodowe. Często jest zaczerwieniona i piecze. Cera sucha potrzebuje nawilżenia i odżywienia. Powinnaś stosować delikatne peelingi enzymatyczne, które usuną łuszczący się naskórek. Maski i kremy powinny być bogate w witaminy A, C i E oraz naturalne oleje roślinne, o silnych właściwościach nawilżających. Skórze suchej pomoże także nawadnianie od wewnątrz. Pij 8 szklanek wody dziennie. Pielęgnacja cery suchej to zmora wielu z nas prxzeczytaj Pielęgnacja suchej skóry – jak dbać o suchą, odwodnioną cerę?

Cera wrażliwa

Reaguje na wszystkie bodźce. Podrażniać mogą ją kosmetyki, wiatr, mróz, twarda woda i słońce. Nieodpowiednia pielęgnacja powoduje, że skóra wrażliwa swędzi, jest zaczerwieniona i napięta. A objawom tym towarzyszy uczucie ciepła. Często się łuszczy, jest sucha, obrzęknięta, a Tobie może towarzyszyć uczucie mrowienia, kłucia czy nadmiernego ściągania. Jeśli masz cerę wrażliwą unikaj twardej wody, pocierania twarzy w ciągu dnia, gwałtownej zmiany temperatur i stresu. Ten rodzaj skóry twarzy charakteryzuje się zwiększoną wrażliwością na alergeny. W tym przypadku mówimy o cerze atopowej. Nieprawidłowa pielęgnacja twarzy może doprowadzić do atopowego zapalenia o ostrym przebiegu. Do pielęgnacji cery wrażliwej stosuj kosmetyki, które odbudowują naturalną barierę lipidowo-wodną skóry.

Cera naczynkowa

Charakteryzuje się niską elastycznością ścianek naczyń krwionośnych. Co oznacza, że pod wpływem skrajnych temperatur, stresu i niektórych kosmetyków czy leków na twarzy rozszerzają się naczynka krwionośne. Skóra jest silnie zaczerwieniona, szczególnie w okolicach nosa, na policzkach i na brodzie. Występuje rumień. Pękanie naczynek ograniczysz stosując kremy z filtrem UV przez cały rok, unikając dużych wahań temperatury i nie przegrzewając twarzy (np. w saunie czy na plaży). Unikaj także stresu, ogranicz alkohol i przede wszystkim stosuj kosmetyki, które będą ją wzmacniać i uszczelniać. Cera naczynkowa wymaga dość specyficznej pielęgnacji, przeczytaj Cera naczynkowa – dowiedz się, jak pielęgnować naczynkową cere!

Cera normalna

To po prostu gładka, idealna cera. Jest miękka, elastyczna i dobrze ukrwiona. Na jej powierzchni nie występują zmarszczki, zaskórniki czy pajączki. Skóra jest odpowiednio nawilżona i natłuszczona. Nie błyszczy się, nie jest zaczerwieniona, a oczyszczanie jej mydłem nie powoduje nieprzyjemnego uczucia ściągania. Jednak cera normalna występuje bardzo rzadko. Przeważnie w okresie dojrzewania płciowego hormony zmieniają jej strukturę na dobre. Chociaz masz cere normalną to nie znaczy, że nie należy jej poprawnie pielęgnować, Teraz już wiesz, jaka jest Twoja cera. Stosuj się do naszych wskazówek, a nigdy nie będziesz na nią narzekać.
Print Friendly