Porady

Czy retinol w kosmetyce jest skuteczny? Poznaj najważniejsze jego zalety!

sty 26, 2018 przez

Retinol to po prostu witamina A w czystej postaci. Jest niezwykle cennym składnikiem wielu preparatów pielęgnacyjnych. Jego głównym zadaniem jest stymulacja procesu odnowy komórek. Właśnie dlatego producenci kosmetyków tak chętnie sięgają po retinol. Sprawdź, za co go  jeszcze tak bardzo lubimy.

Retinol w kosmetyce

Kosmetyki, które znajdują się na naszych półkach w łazience to często przypadkowy wybór. Decydując się na krem do twarzy, czytamy o jego zaletach i skupiamy się na cenie. Ale często zapominamy, że to od składu zależy jego działanie i w konsekwencji powodzenie naszych zabiegów. Szukasz dobrego kosmetyku przeciwstarzeniowego? Koniecznie upewnij się, czy retinol zajmuje się w jego składzie. Dlaczego? Zaraz wszystkiego się dowiesz!

Czym tak naprawdę jest retinol?

Witamina A to jedna z najwcześniej odkrytych witamin, która ma duże znaczenie dla naszego organizmu. Odpowiada za proces widzenia, wzrost organizmu i prawidłowe formowanie się włosów, skóry oraz paznokci. Jej najczystszą postacią jest właśnie retinol. Substancja użyta w odpowiednim stężeniu i formule ulega w komórkach skóry przekształceniu do kwasu retinowego. I to właśnie w tej postaci retinol jest najbardziej efektywny. Odpowiada za różnicowanie i regenerację nabłonków, produkcję kolagenu i elastyny oraz odbudowę i funkcjonowanie żywej warstwy skóry. Co więcej nie powoduje żadnych podrażnień i alergii.

Na czym polega fenomen witaminy A w kosmetyce?

Niezwykłe właściwości retinolu sprawiają, że stał się on nieodzownym składnikiem kosmetyków przeciwzmarszczkowych i przeciwstarzeniowych. Reguluje proces złuszczania i odnowy naskórka. Bierze udział w redukcji przebarwień, przyczynia się do powstawania nowych naczyń krwionośnych, dotlenia poszczególne warstwy skóry, dzięki czemu zyskuje ona świeży blask. Retinol nazywany także witaminą młodości doskonale radzi sobie z suchością, nadmiernym łuszczeniem się skóry i rogowaceniem naskórka. Przyspiesza proces odnowy, który spowalnia się wraz z wiekiem i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Jest więc niezastąpiony przy pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej.

Witamina młodości

Na co zwrócić uwagę wybierając kosmetyki z retinolem?

Składniki kosmetyków to niekończąca się lista. Można wręcz rzec, że codziennie dodawane są do niej kolejne substancje mający mniejszy lub większy wpływ na nasze zdrowie. Nie bez znaczenia jest nasz wybór. Naturalne kosmetyki dają nam większą pewność, że zawarte w nich substancje  mają na tyle duże stężenie, że oczekiwany przez nas efekt jest możliwy do spełnienia. To właśnie stężenie substancji w kosmetykach powinno być dla nas najważniejszym drogowskazem. Jeśli szukasz dobrego kremu, maseczki, olejku czy toniku z zawartością witaminy A, zwróć uwagę, na którym miejscu w tzw. INCI znajduje się retinol. Składniki na opakowaniu umieszcza się w kolejności od tego, którego w składzie jest najwięcej, do tego, którego jest najmniej. Retinol oznaczony może być jako Hydrogenated Retinol lub Caprylic/Capric Triglyceride.

Sprawdź też inne substancje znajdujące się w wybranym przez Ciebie kosmetyku. Retinol rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego ich towarzystwo jest wskazane. Lepiej unikaj produktów, które zawierają alkohol, parabeny i inne substancje drażniące. Wybieraj kosmetyki o krótkich składach, a jeśli coś wzbudza Twoje wątpliwości odłóż produkt na półkę. Bezpieczniej będzie wybrać coś innego, co pozwoli Ci uniknąć potencjalnych skutków ubocznych.

Retinol to najlepsze co możesz dać swojej skórze – pamiętaj :)

Print Friendly