Porady

Rak piersi – profilaktyka

paź 14, 2014 przez

Czy wiesz, jaki dzień obchodzimy 15 października? Jest to Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Z tego powodu postanowiłyśmy nieco przybliżyć temat profilaktyki zdrowotnej piersi.

Samobadanie piersi i obowiązkowa wizyta kontrolna u lekarza raz do roku pomogą nam zapobiec ewentualnemu rakowi piersi, dlatego nie wolno ich lekceważyć i odsuwać na dalszy plan. Kobiety, które nie robiły jeszcze badania USG piersi, a skończyły 35 lat, czym prędzej powinny udać się na takie badanie. Kobiety po 55 roku życia raz w roku obowiązkowo muszą znaleźć czas na wizytę u lekarza. Nie ma się czego bać – wykryty we wczesnym stadium rak jest uleczalny! Nie chcesz chyba pluć sobie w brodę, że zaniedbałaś kontrolę.

Jak badać się samej?

Zalecamy regularne comiesięczne badania, najlepiej między 6 a 9 dniem cyklu. Bardzo ważne, żeby wykonywać je poprawnie.

Przedstawimy 3 sposoby na samobadanie piersi. Podczas takiego badania nie należy mieć na sobie jakiejkolwiek odzieży.

01_Realash_badanie-piersi-1

 PRZED LUSTREM

Stań na wprost lustra. Unieś ręce do góry. Zobacz, czy kształt piersi jest równomierny, czy skóra nie zmieniła swojego koloru, czy nie ma przebarwień, czy nie jest pomarszczona, ani też zbyt napięta. Następnie odpowiedz sobie na te same pytania, tylko zmień pozycję – tym razem połóż ręce na biodrach. Na koniec ściśnij brodawkę i sprawdź, czy nie wydziela się z niej płyn.

02_Realash_badanie-piersi-2

POD PRYSZNICEM

Badanie piersi pod prysznicem, kiedy ciało jest zwilżone i śliskie, to doskonały pomysł. Lewą rękę połóż za głowę, a prawą przygotuj na badane lewej piersi. Uciskając trzema środkowymi palcami prawej dłoni zataczaj koła zaczynając od pachy w dół i kierując się ku dekoltowi. Stopniowo zmniejszaj kółeczka, tak jakbyś zataczała spiralę. Czynność tę wykonaj również na prawej piersi.

03_Realash_badanie-piersi-3

W ŁÓŻKU (najlepiej po prysznicu)

Połóż się na plecach w pozycji poziomej. Podłóż sobie poduszkę lub ręcznik pod lewy bark, a pod głowę lewą rękę. Tak, jak podczas badania pod prysznicem przyłóż trzy palce prawej dłoni do lewej piersi i zbadaj ją dokładnie według tych samych zasad. Czynność tę oczywiście powtórz na drugiej piersi.

Pamiętaj, badasz się po to, aby wykluczyć chorobę, nie ją potwierdzić. Nie każdy wykryty guzek oznacza wyrok i jest jednoznaczny z rakiem piersi, każda narośl natomiast musi zostać zdiagnozowana przez specjalistę. Gdy tylko zaobserwujesz coś niepokojącego, natychmiast udaj się do lekarza!

Pozostajemy w temacie piersi. W czwartek brafitting, czyli jak dobrać odpowiedni biustonosz. Każda kobieta powinna wiedzieć, jak wybrać ten idealny.

Nie przegap następnego wpisu!

Print Friendly