Porady

Profesjonalnie o rzęsach – czy oby na pewno wszystko o nich wiesz?

kwi 30, 2017 przez
Każda z nas marzy o pięknych, lśniących, długich i podkręconych rzęsach. Jednak nie wszystkie wiemy z czego i jak są zbudowane. Sprawdź, jak ta wiedza pomoże Ci prawidłowo o nie zadbać.   Rzęsy Rzęsa nie jest niczym innym jak włosem, przydatkiem skóry, przez nią też produkowanym – włosem szczecinowatym, którego główną misją jest ochrona naszego oka przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Liczba rzęs na górnej powiece waha się w granicach 150 do 250, zaś na dolnej od 50 do 150. Długość górnych rzęs to 8-12mm, dolnych to 6-8 mm.

Budowa rzęs

Pojedyncza rzęsa (tak jak włos) zbudowana jest z korzenia i trzonu. Korzeń znajduje się w mieszku włosowym, gdzie tworzy opuszkę włosa, popularnie nazywaną cebulką. To ona jest jedyną żywą częścią włosa, mającą wpływ na jej późniejszy wygląd. Komórki znajdujące się w opuszce są jednymi z najszybciej rozmnażających się komórek w naszym organizmie, co możemy zauważyć dzięki tempie, w jakim rosną nasze włosy (nie tylko na głowie :)     Rzęsy budowa schemat 1. Trzon włosa 2. Naskórek 3. Opuszek 4. Macierz włosa 5. Skóra właściwa   Łuska rzęsy, osłonka bądź cebulka włosa zbudowana jest z kilku warstw spłaszczonych komórek tzw. łusek, które ściśle do siebie przylegają. Są one bardzo odporne na podrażnienia mechaniczne.  Pod łuską włosa znajduje się warstwa korowa zbudowana z keratyny. Warstwa ta odpowiada za elastyczność, wytrzymałość na rozciąganie i urazy włosa. Bardzo często ilość włókien keratynowych uzależniona jest genetycznie.

  Cykl życia rzęsy

Cykl życia włosa trwa od 2 do 4 miesięcy i można go podzielić na 5 faz:Cykl życia rzęsy  -  schemat 1. Anagen – jest to okres wzrostu włosa, zaczyna się jeszcze pod skórą, aż do momentu wyrośnięcia włosa ponad warstwę rogową naskórka, 2. Katagen – jest to czas, w którym komórki opuszki (cebulki) włosa obumierają, włos pozostaje już tej długości, ale jeszcze nie wypada, 3. Telogen – jest to okres, w którego trakcie włos jest już martwy, a na jego końcu wypada, wypchnięty przez nowo rosnący włos, 4. Wczesny anagen – komórki mieszka włosowego obumierają, 5. Późny anagen – stary włos wypada, nowy powoli rośnie. Następnie możemy zaobserwować wznowienie cyklu i po wczesnym anagenie, następuje właściwa faza wzrostu. Rzęsy znajdujące się w danej fazie podzielone są równomiernie – ok. 33% rzęs znajduje się w konkretnej fazie. Dlatego stosując odżywkę Realash, nie dziwcie się, że rzęsy rosną nierównomiernie, bądź część z nich wypada. Dzieje się tak, ponieważ nowe, wzmocnione włosy „wypychają” te, które są już obumarłe.

Utrata rzęs

Każdego dnia tracimy ok. 60-100 włosów, część z nich wypada zgodnie z cyklem wzrostu, niestety czasami im pomagamy :(Zbyt intensywne zabiegi upiększające – farbowanie, prostowanie, kręcenie, nawet czesanie zwiększają wypadanie włosów. Także stosowanie niektórych leków, stres i nieodpowiednia dieta przyczyniają się do osłabienia opuszek włosa, a w efekcie do jego utraty. Dlatego tak ważna jest staranność w wykonywaniu makijażu i demakijażu. Grzechem dla rzęs jest brak demakijażu. Jeśli zdarza Ci się nie zmyć makijażu, od dzisiaj obiecaj, że to był ostatni raz! Wykonując demakijaż rzęs, nie należy pocierać oraz ściskać. Staramy się usuwać pozostałości tuszu i innych specyfików delikatnymi ruchami. Ze szczególną uwagą używaj zalotek. Przy nieprawidłowym używaniu można zrobić naszym rzęsom niemałą krzywdę. Sprawdź, jak używać zalotki. Uszkodzenia mechaniczne (pocieranie, podkręcanie, a nawet wiatr i słońce) działają szkodliwie na gładką strukturę włosa, która z biegiem czasu staje się coraz bardziej chropowata, włos traci swój blask, a końcówki ulegają ”rozdwojeniu”. Dlatego warto stosować odżywki, które znacząco poprawią wygląd jak i stan włosów. chropowata powierzchnia włosa - schemat

Włos zniszczony i wygładzony

Również nieodpowiednia dieta ma kolosalne znaczenie dla zdrowia naszych rzęs. Niedobór niektórych składników może się przełożyć na gorszą kondycję rzęs oraz włosów. Sprawdź poniżej, jak najlepiej o nie dbać. Jak dbać o rzęsy? Jeśli chcecie, aby Wasze rzęsy były piękne, zdrowe należy pamiętać o odpowiedniej diecie, a przede wszystkim odżywianiu „cebulki” włosa. Ponieważ to ona w największym stopniu odpowiada za późniejszy ich wygląd. Dlatego też odżywkę Realash nanosimy pędzelkiem tuż u nasady linii rzęs, aby zawarte w niej substancje mogły w efektywny sposób wniknąć w głąb osłonki i pobudzić intensywne rozmnażanie się komórek, a co za tym idzie, wzrost włosków. Używaj odpowiedniego tuszu – dbaj o jego datę ważności i pamiętaj, o odpowiednim przechowywaniu.  Zobacz też, jak malować rzęsy.  Sprawdź nasze porady jak używać zalotki, aby rzęsy wyglądały zniewalająco, bez uszczerbku dla ich kondycji. Zachęcamy Cię również do zapoznania się z innymi poradami dotyczącymi wzmacniania słabych rzęs. Warto poświęcić trochę wysiłku, aby kusić spojrzeniem :) Następnie nie pozostaje nam nic innego jak cieszyć się pięknymi, długimi rzęsami. A jak dodatkowo podkreślić ich walory dowiecie się na naszym blogu :)
Print Friendly