Makijaż

Preparaty do demakijażu – jaki kosmetyk i dlaczego jest dla Ciebie odpowiedni?

maj 15, 2017 przez

Demakijaż powinien być podstawą Twojej codziennej pielęgnacji. Ale czy wiesz, jakie środki do oczyszczania twarzy z makijażu będą dla Ciebie odpowiednie?

Firmy kosmetyczne prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych „ulepszonych” specyfików do oczyszczania twarzy z makijażu. Wybór marki, składu czy wreszcie konsystencji preparatu to nie lada wyzwanie, dlatego też postaramy się pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru. Przedstawimy dostępne na rynku preparaty do demakijażu, dzięki czemu będziesz mogła podjąć właściwą decyzje :)

Demakijaż  - Jaki preparat do demakijażu?

Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, pamiętaj, że każdy produkt do demakijażu twarzy powinien zawierać substancje pomocnicze, takie jak: - substancje nawilżające : ekstrakty roślinne i owocowe, betaina, allantoina, gliceryna, lecytyna, mocznik; - substancje natłuszczające: Lanolina, parafina, woski i masła roślinne; - substancje odżywczo – regenerujące: Panthenol, aloes, witaminy A i E.

W zależności od tego jaki masz rodzaj cery, dobierz odpowiedni preparat. Zobacz, naszą tabelkę ze wskazówkami jaki kosmetyk do demakijażu jest wskazany dla Twojego rodzaju cery. Jeśli masz cerę tłustą, zwróć szczególną uwagę na to, czy wybrany przez Ciebie produkt zawiera zieloną herbatę, ekstrakty z drzewa herbacianego, kwas salicylowy, siarkę, glinkę zieloną, wyciąg z szałwii czy kory dębu.

realash_rodzaj_cery_demakijaz

Dostępne są preparaty ekologiczne, wtedy szukaj na opakowaniu znaczka EcoCert, który świadczy, że preparat w 95% stworzony jest ze składników ekologicznych.

Preparaty do demakijażu dzielą się na dwie grupy. Takie, które zawierają składniki „rozpuszczające” makijaż, dzięki czemu można go usunąć. Są to substancje oleiste (tłuszczowe). Takie preparaty nakładasz przy pomocy płatków kosmetycznych, po czym kolistymi ruchami wykonujesz demakijaż. Drugą grupę tworzą kosmetyki, które zawierają w swoim składzie substancje powierzchniowo czynne, usuwające zabrudzenia. Wtedy do demakijażu niezbędna jest woda, a kosmetyk należy bezwzględnie spłukać.

Preparaty do demakijażu

Grupa pierwsza kosmetyków do demakijażu Mleczka kosmetyczne do demakijażu Jest to jeden z najbardziej popularnych kosmetyków do usuwania makijażu. Ich Ph dostosowane jest do lekko kwaśnego odczynu skóry. Mleczka są delikatne w działaniu, łagodzą podrażnienia. Dostępne są w wielu wariantach przeznaczonych dla różnego rodzaju cery. Jednak głównie przeznaczone dla cery suchej. Pamiętaj sprawdzić to na etykiecie. Mleczka, tak jak każda emulsja, składają się z dwóch faz – wodnej i olejowej, połączonych emulgatorem. Konserwanty to również nieunikniony dodatek mleczek kosmetycznych, który uniemożliwia rozwój drobnoustrojów wewnątrz emulsji. Niestety ich obecność jest obowiązkowa, jak w większości kosmetyków.

Płyny dwufazowe do dekakijażu Są obecnie bardzo popularne i bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem wodoodpornego makijażu. Składem przypominają mleczko kosmetyczne, z tą różnicą, że nie zawierają emulgatorów, dzięki czemu nie powstaje emulsja, a płyn z widocznym rozdzieleniem faz. Na górze znajduje się warstwa olejowa, natomiast na dole faza wodna. Przed użyciem płyn taki należy wstrząsnąć, dzięki czemu otrzymasz jednorodną mieszaninę, którą należy natychmiast wykorzystać. Mogą być przeznaczone, w zależności od składników aktywnych, dla każdego rodzaju cery. Mogą jednak pozostawić tłustą warstewkę po aplikacji, co nie każdemu odpowiada.

Płyny micelarne do demakijażu Są to preparaty o bardzo dużej skuteczności, które w bardzo dobry sposób zastępują mleczka do demakijażu, żele, toniki, pianki. Cząsteczki substancji aktywnych tworzą kuliste agregaty, możliwie o jak najmniejszej powierzchni styczności z wodą, zwane właśnie micelami. Płyny micelarne bardzo dobrze usuwają zanieczyszczenia i przywracają skórze odczyn lekko kwaśny, dlatego można zrezygnować z używania toniku. Mają one lekką formułę i nie pozostawiają tłustej warstwy, dzięki czemu polecane są osobom, które np. przedłużają rzęsy metodą 1:1. Więcej o płynach micelarnych przeczytasz w artykule – Płyn micelarny, jak wybrać odpowiedni?

Toniki do demakijażu Głównym zadaniem toników jest poprawienie i przywrócenie właściwego Ph skóry. Wykazują również właściwości antybakteryjne, ściągające, łagodzące oraz usuwają resztki makijażu rozpuszczalnego w wodzie. Bazą surowcową toników jest wodny roztwór alkoholowy, do którego najczęściej dodawane są ekstrakty roślinne oraz w zależności od rodzaju cery, składniki dla niej przeznaczone. Decydujące znaczenie mają substancje nadające odczyn kwasowy – kwasy cytrynowy, mlekowy, borny czy witamina C.

Chusteczki do demakijażu Są to chusteczki nasączone preparatem do demakijażu, dzięki czemu są one gotowe do bezpośredniego użycia. Przy ich użyciu „wycieramy” zanieczyszczenia, co niestety może powodować podrażnienie, a przy długotrwałym stosowaniu, przyczynić się do powstawania zmarszczek. Chusteczki te są jednak niezastąpione na wyjazdach, gdzie wygoda ich stosowania jest dosłownie nie do opisania.

Kosmetyki do demakijazu

Grupa druga kosmetyków do demakijażu Żele do mycia twarzy Dzięki temu, że są one powszechnie dostępne oraz dostosowane do każdego rodzaju cery, żele do mycia twarzy cieszą się ogromną popularnością. Bardzo skuteczne są antybakteryjne żele dla cery trądzikowej, które dzięki zawartości triclosanu (najbardziej popularny składnik antybakteryjny) idealnie usuwają zanieczyszczenia. Należy zwrócić uwagę, aby żele nie były zagęszczane chlorkiem sodu (Sodium Chloride), który absolutnie nie powinien być stosowany w preparatach do twarzy. Składnik ten działa drażniąco i wysusza i tak delikatną skórę twarzy. Należy również sprawdzać, aby żele nie zawierały SLES (Sodium Laureth Sulfate), który jest środkiem powierzchniowo-czynnym. Bardzo dobrze usuwa on zanieczyszczenia, i np. w szamponach jego obecność jest zasadna, jednak w preparatach do mycia twarzy, powinno się go unikać ze względu na dość duży potencjał drażniący.

Kostki myjące Dostępne na rynku specjalne kostki myjące różnią się składem od popularnych mydeł w kostkach, a przynajmniej powinny się różnić. Dobre kostki myjące do twarzy w swoim składzie tak naprawdę nie zawierają mydła, czyli soli wyższych kwasów tłuszczowych (Potassium Stearate, Sodium Palmate). Nowoczesne preparaty są syndetami, które w składzie zawierają łagodne środki myjące takie jak sulfobursztyniany (Disodium Laureth Sulfosuccinate).

Pianki myjące Ostatnio coraz bardziej popularne i bardzo dobrze! Są one doskonałym środkiem myjącym. Dzięki specjalnemu spieniającemu aplikatorowi, zawierają one mniej konserwantów, mniej zagęstników. Z reguły nie zawierają barwników oraz zapachów. Zawierają natomiast delikatne środki myjące, które bardzo dobrze i co najważniejsze, delikatnie usuwają makijaż i zanieczyszczenia z naszej twarzy, oraz środki nawilżające i łagodzące, dopasowane do rodzaju cery, które są odpowiednio dobrane do danego rodzaju cery.

Jak wybrać dobry preparat do demakijażu

Oczywiście wybór odpowiedniego preparatu do demakijażu należy tylko do Ciebie. Ważne, aby dopasować go do rodzaju swojej cery oraz sprawdzać na opakowaniu, czy nie zawiera nieodpowiednich składników, które podrażniają Twoją skórę.

Barzo ciekawym rozwiązanie używanym do demakijażu jest rękawica. Wszystko o rękawicy do demakijażu znajdziesz w artykule - Rękawica do demakijażu – naturalnie zdrowa i piękna cera!

Do demakijażu można też używać olejków łacząc demakijaż z olejowaniem twarzy, więcej na ten temat przeczyasz w artykule – Demakijaż olejami – sposób na demakijaż i olejowanie twarzy!

 Demakijaz twarzy do bardzo ważna sprawa, ale demakijaż okolic oczu należy potraktować osobno. Zapraszamy do lektury artykułu – Jak wykonać poprawny demakijaż okolic oczu?

Kosmetyki z artykułu:

 

Print Friendly