Porady

Powrót do pracy po urlopie

wrz 16, 2014 przez

Niektóre z nas mają to już za sobą, niektóre dopiero doświadczą powrotu do pracy po urlopie. Co zrobić, żeby ten wyjątkowo ciężki dla nas czas wcale nie był aż tak uciążliwy? Oczywiście są na to sposoby! Jakie? Nie dość, że proste to w dodatku jest ich kilka – na pewno zapamiętasz.:)

Zatem do dzieła…

01_Realash_stres-w-pracy

Powrót do obowiązków po dwutygodniowym lub nawet dłuższym urlopie to prawdziwe wyzwanie. Psycholodzy alarmują, żeby nie lekceważyć stresu pourlopowego, a często i depresji z tym związanej. Organizm uśpiony urlopowym lenistwem i błogim relaksem potrzebuje czasu do ponownego wkroczenia na wysokie obroty, porannych pobudek, sporej dawki adrenaliny oraz stresu. Szacuje się, że minie aż 2 pełne tygodnie zanim Twoje ciało przypomni sobie „stare” nawyki.

Dużo łatwiej poradzić sobie z powrotem do pracy, jeżeli naprawdę ją lubisz, dostarcza Ci ona satysfakcji i jest źródłem samorealizacji, a nasi współpracownicy to osoby, które przypadły Ci do gustu.:) Jeśli natomiast daleko Ci do wielbiciela swojej pracy, niestety jakoś musisz to przeżyć.

Nasze rady są niesłychanie proste i na pewno Cię nie zawiodą. Nie wierzysz? Przekonaj się sama.:)

Zacznij od tego, żeby przed urlopem w miarę możliwości pozamykać wszystkie swoje sprawy. Wypoczęta wrócisz do nowych zadań.

Planując dłuższe wolne, upewnij się, że po powrocie z ciepłych krajów czy polskiego morza masz w zanadrzu przynajmniej jeden / dwa dni wolnego. Dlaczego? Na spokojnie się rozpakujesz, zostawisz porządek w domu i ze spokojną głową ruszysz do pracy.

02_Realash_aktywnosc-fizyczna

Zaplanuj weekend! Nie siedź w domu i nie zamartwiaj się, co Cię czeka w poniedziałek. Ruch to najlepszy sposób na rozładownie napięcia. Rower, rolki, basen, bieganie a nawet zwykły energiczny spacer pomogą Ci uwolnić się od złych myśli i ciągłego uczucia niepokoju, lęku i strachu. Aktywność fizyczna to również świetny pomysł na spędzenie pierwszych dni po pracy. Ćwiczenia uwalniają endorfiny, tzw. hormony szczęścia, które ukoją Twoje zszargane nerwy.

03_Realash_rozrywka

Jeśli nie do końca przepadasz za sportem, to koniecznie w swój pierwszy dzień pracy po urlopie zrób coś miłego tylko dla siebie. Może kawa z koleżanką w ulubionej cukierni? Co powiesz na zakupy? Jeśli kochasz gotować, przygotowanie posiłku dla siebie i kogoś jeszcze z pewnością sprawi Ci przyjemność.

Co się zaś tyczy samej pracy to przede wszystkim nie ulegaj presji otoczenia. Nie wszystkie zaległości ogarniesz pierwszego dnia. Zrób listę najważniejszych zadań. Oczywiście nie przesadzaj z ilością punktów! Wprowadź porządek i się go trzymaj. Dla bardziej odważnych mamy też pewną propozycję… postaw na swoim biurku karteczkę z napisem, że jesteś pierwszy dzień po urlopie. Wkradnij się w łaski kolegów i przekup ich koszem słodkości. Po zjedzeniu cukierka na pewno poprawi im się humor i z przymrużeniem oka spojrzą na Twoją spowolniona pracę czy też marudzenie…:)

Nie ma sensu rozpamiętywać przeszłości, jak to fajnie było na urlopie i że kolejny dopiero za rok. Zacznij budować przyszłość – nic tak nie motywuje jak myśl o kolejnym wolnym, nawet krótkim. Żyj dniem dzisiejszym, a nie tym, co bezpowrotnie minęło. Twoje życie leży w Twoich rękach! Spraw, żeby każdy dzień Twojego życia, nawet ten pierwszy dzień w pracy po urlopie, był dobrym dniem!:) Pamiętaj, że wypoczęty pracownik to szczęśliwy pracownik, a szczęśliwy pracownik to zadowolony szef.:)

Print Friendly