Porady

Poradnik zielarski – zbieraj zioła na zdrowie!

sie 12, 2014 przez

Zioła lekiem na całe zło? Czemu nie?:) Choć zapewne nie pomogą na ciężkie dolegliwości i poważne choroby, to z pewnością dadzą radę w leczeniu wielu schorzeń. Dawniej nasze babcie i prababcie stosowały zioła instynktownie, dzisiaj lecznicze działanie ziół jest naukowo udowodnione!

Ten naturalny sposób na zdrowie zyskuje coraz większe grono sympatyków. Dlatego postaw na zioła i korzystaj z darów natury! W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak prawidłowo zbierać, suszyć, przechowywać oraz przygotowywać zioła.

01_Realash_zbieranie-ziol

Zbieranie ziół

Biorąc pod uwagę, że jest już środek lata skupimy się na liściach, gdyż okres kwitnienia i zbierania kwiatów mamy już w większości za sobą. Liście ziół cieszą się dużą popularnością polskich domowych zielarzy. Najłatwiej je zebrać, przechowywać oraz przygotować.:)

Zioła należy zbierać w ciepłe słoneczne dni, najlepiej przed południem, kiedy opadnie rosa. Liście ziół zawierają wtedy najwięcej cennych właściwości, nie ciemnieją podczas suszenia, zachowują swój kolor i zapach. Wybieraj tylko te liście, które są młode, bez plam i żółtych przebarwień, są one bogate w substancje czynne.

Na poszukiwanie ziół wybieraj tylko czyste okolice, czyli takie z dala od ruchliwych ulic, prężnych fabryk i tłocznych miast. Zioła są cenne tylko wtedy, kiedy naprawdę są naturalnie zdrowe, a nie przesycone spalinami.

Wyselekcjonowane zioła wkładaj do przewiewnego pojemnika z szerokim płaskim dnem. W żadnym razie nie używaj powszechnie dostępnych plastikowych torebek, w których zioła się „duszą”, tracąc swoje walory zdrowotne. Kosz wiklinowy, torba płócienna czy zwykła torba papierowa to dobra decyzja.

Pamiętaj, że zioła znajdziesz nie tylko w swoim przydomowym ogródku, ale również na skraju lasu, na łąkach polanach i ugorach, dlatego odpowiedni stój jest bardzo ważny! Pośród gąszczy mieszkają małe stworzenia i niestety mogą Cię pogryźć, uczulić i sprawić, że nieprzyjemne uczucie pieczenia i swędzenia będzie Ci towarzyszyć cały długi dzień. Rękawiczki ochronne oraz ogrodowe nożyczki czy sekator też się przydadzą.

02_Realash_suszenie-ziol

Suszenie ziół

To bardzo ważna czynność. Prawidłowe jej wykonanie decyduje o tym, ile zalet zdrowotnych zachowa zioło. Zacznij od znalezienia odpowiedniego miejsca, które powinno być ciemne, jednocześnie suche i przewiewne. Rozłóż zioła na suchej i czystej gazie lub papierze. Gazę lub papier możesz umieścić na kratkowanej ramie, łatwiej Ci będzie przemieścić zioła.

Jeżeli suszysz łodygi z liśćmi i nasionami, zwiąż kilka gałązek razem (ale dosłownie parę, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza), a następnie ułóż je do góry nogami w pozycji wiszącej. Zależy Ci tylko na nasionach lub owocach? Rozłóż gazę / papier i wytrzep nasiona ziół, a następnie ususz.

Zioła susz w temperaturze ok. 30 stopni Celsjusza. Do tego celu możesz użyć nagrzanego do tej temperatury piekarnika, ale należy uchylić drzwiczki! Włóż zioła, co jakiś czas możesz przewracać je na drugą stronę, pilnuj, aby się nie spaliły.

Czy wiesz, że zioła można też mrozić? To doskonała alternatywa dla tych bardziej zabieganych, a jednak ceniących skarby natury. Koniecznie wypróbuj!:)

03_Realash_przechowywanie-ziol

Przechowywanie ziół

Zioła dość szybko tracą swoje substancje zdrowotne, wietrzeją. Co więcej, łatwo przejmują zapach otaczających je substancji, dlatego też przechowuj je w szczelnym, hermetycznie zamkniętym pojemniku. Szklany, przyciemniany słoik będzie najlepszy. Przezroczysty również się nada, ale pod warunkiem, że schowasz go do szafki bez dostępu światła. Metal i aluminium mogą wchodzić w reakcje z ziołami wywołując tym samym niepożądane zmiany w ich działaniu.

Przyjmuje się, że okres przydatności ziół to rok. Spróbuj wypracować sobie taki system oznakowania, żeby wiedzieć co i kiedy zbierałaś. Permanentnym markerem na słoiku napisz rok zbioru. Małe kolorowe naklejki, które rzucają się w oczy chyba każdemu, na pewno zostaną zauważone, tym samym zioła będziesz zużywać w odpowiedniej kolejności. Twoja domowa apteka rozkwitnie!

04_Realash_parzenie-ziol

Parzenie ziół

Jest niezwykle łatwe. Wystarczy, że do swojej ulubionej filiżanki, szklanki lub kubka (gliniany najdłużej utrzyma ciepło) wsypiesz przynajmniej 2 łyżeczki suszonych ziół, zalejesz gorącą wodą, odczekasz aż napój nabierze koloru i gotowe. Opcjonalnie możesz nakryć naczynie spodkiem. Zaleca się picie ciepłych, ale nie gorących ziół. Bardziej wybredni mogą odcedzić fusy i cieszyć się jednolitym napojem. A może imbryczki do parzenia ziół? Spotkasz je w każdej herbaciarni, czasem nawet w supermarkecie. To naprawdę dobry pomysł – uzyskujesz esencję, którą wedle potrzeby rozcieńczasz z wodą, ciepłą lub chłodną, i smakujesz w najczystszej postaci.

Czas parzenia uzależniony jest od indywidualnych upodobań osób pijących (herbata ziołowa może być słabsza lub bardziej intensywna), a także od gatunku zioła. Popularny rumianek powinno się parzyć 15 minut, natomiast dziurawiec już 30 minut.

Na końcu przyszła pora na najprzyjemniejszą czynność – uroczyste delektowanie się smakiem i aromatem naturalnego ziołowego napoju. Nie sama rozkosz się liczy, wartości zdrowotne nie są tu przecież bez znaczenia:)

Posiadasz już podstawową wiedzę, jak zbierać, suszyć oraz przechowywać drogocenne i niestety często niedoceniane zioła. Potrzebujesz jeszcze tylko wiedzieć, co i kiedy zbierać. Przecież chcesz orientować się, jakie zioła pomogą na Twoje dolegliwości i kiedy wybrać się na łono natury w ich poszukiwaniu, prawda? O tym wszystkim w naszym kolejnym wpisie!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Print Friendly