Cera

Pielęgnacja suchej skóry – jak dbać o suchą, odwodnioną cerę?

cze 26, 2017 przez

Przesuszona skóra to poważny problem, który jednak nie musi wpłynąć negatywnie na twoje życie. Oczywiście pod warunkiem, że nie zapomnisz o kilku najważniejszych zasadach.

Sucha skóra

Twoja cera może być przesuszona z różnych powodów. Niekiedy odpowiadają za to poważne choroby ogólnoustrojowe, ale dużo częściej jest ona po prostu wynikiem pielęgnacyjnych błędów lub innych czynników. Wśród potencjalnych przyczyn przesuszenia skóry można wymienić między innymi:

  • działanie centralnego ogrzewania,
  • procesy starzenia,
  • wpływ promieni słonecznych,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • odwodnienie organizmu,
  • zaburzenia hormonalne – zwłaszcza w okresie ciąży i menopauzy.

Skóra sucha wymaga oczywiście odpowiedniej pielęgnacji. Nie tylko ze względu na wygląd – pojawiają się na jej powierzchni błękitne przebarwienia, a ona sama sprawia wrażenie starszej – ale też w trosce o dobre samopoczucie i stan zdrowia. Pozbawiona naturalnych substancji nawilżających, skóra staje się bowiem swędząca i piekąca oraz podatna na uszkodzenia i zakażenia, które zwykle trudno się goją.

Jak myć?

Odwodniona skóra jest bardzo delikatna i potrzebuje odpowiednio dobranych środków myjących. Najpoważniejszym, a zarazem chyba najczęściej popełnianym błędem jest użycie zwykłego mydła. Po umyciu się nim, wraz z zabrudzeniami, znika także sebum. Składnik ten odpowiedzialny jest za zatrzymywanie wody w skórze, a jego brak szybko prowadzi od odwodnienia i przesuszenia. Poza tym przez swoje zasadowe pH mydło może powodować podrażnienia, które dla pań z przesuszoną skórą są szczególnie dotkliwe.

Jak więc dbać o suchą skórę podczas kąpieli? Przede wszystkim stosuj żele pod prysznic dedykowane takiej właśnie skórze. W miarę możliwości staraj się też unikać mycia wodą chlorowaną. Dotyczy to w szczególności mycia twarzy. Wodę do tego celu najlepiej wcześniej przegotować i odstawić do ostygnięcia. Wysoka temperatura sprawi, że chlor zawarty w wodzie z kranu odparuje i nie zaszkodzi suchej cerze twarzy.

Jak pielęgnować?

Skóra odwodniona oznacza konieczność skorzystania ze specjalnych kosmetyków. Pielęgnacja suchej skóry  wymaga stosowania preparatów, które dostarczą tych składników, których w skórze brakuje oraz zabezpieczą ją przed utratą wody. Na dzień najlepszym rozwiązaniem będzie krem nawilżający, który kompleksowo nawodni skórę. Wybierając kosmetyk zwróć uwagę na to, czy chroni on także przed słońcem – współczynnik SPF powinien wynosić co najmniej 15.

Na noc stosuj zaś kremy natłuszczające, które odżywią skórę i przyspieszą regenerację niewielkich uszkodzeń. Krem na noc odpowiedni dla odwodnionej skóry powinien zawierać emolienty, mocznik oraz ceramidy. Dobrym rozwiązaniem będzie też wcieranie olejów roślinnych – zwłaszcza lnianego.

Pielęgnacja suchej skóry

Czego unikać?

Osoby z przesuszoną skórą powinny pamiętać, że niektóre czynniki potęgują objawy związane z tym problemem. Poza wspomnianym już mydłem i chlorowaną wodą, należą do nich przede wszystkim peelingi, które złuszczają naskórek. Choć przy skórze tłustej i normalnej się sprawdzają, to w przypadku cery odwodnionej są tylko przyczyną dodatkowych podrażnień.

W podobny sposób możesz zaszkodzić swojej skórze pocierając ją szorstkim ręcznikiem po kąpieli. By tego uniknąć, wybieraj miękkie i puszyste ręczniki, a wycieraj się przykładając go po kolei do każdego miejsca. Poza tym w letnie dni wystrzegaj się słońca i stosuj kremy ochronne, bo promienie UV powodują utratę zawartej w skórze wody.

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>