Porady

Piegi – jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy z przebarwieniami?

maj 19, 2017 przez

Piegi na nosie lub ramionach, dla jednych romantyczne i urocze, mogą spędzać sen z powiek tym, którzy pragną gładkiej skóry. Walka z przebarwieniami wymaga systematyczności i cierpliwości, ale przynosi widoczne efekty.

piegi

Jak powstają piegi?

Decydujący wpływ na intensywność piegów i skłonność do przebarwień mają melaniny, czyli znajdujące się w naszej skórze pigmenty. Ich główne zadanie to ochrona głębszej warstwy naszej skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Promienie słoneczne aktywują melanocyty, dzięki czemu powstaje opalenizna, a z nią przebarwienia i piegi. Podobny efekt możesz zaobserwować także po wizycie w solarium. Jeżeli pigment nie jest równo rozłożony w skórze, w przeciwieństwie do naturalnych piegów, chaotyczne przebarwienia posłoneczne nie dodają nam uroku.

Źródła przebarwień

Na skórze pojawiają się także przebarwienia, których powstanie jest uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi lub stanem naszego organizmu. Do głównych należy oczywiście wspomniane słońce. Na pewno zauważyłaś, że w zimie twoja skóra ma jednolity kolor, a z nastaniem wiosny i lata pojawiają się nierówności w pigmencie – dawne blizny stają się widoczne, pojawiają się piegi i ciemniejsze plamki. Przebarwienia może również wywołać leczenie hormonalne, ciąża, niektóre leki, a także gojące się uszkodzenia skóry i trądzik, po którym na skórze pozostaje ciemniejszy ślad.

Jak walczyć z przebarwieniami na skórze?

Piegów, które są uwarunkowane genetycznie, niestety nie da się usunąć. Można jedynie starać się je rozjaśnić. Dużo łatwiej przeciwdziałać powstawaniu przebarwień. Podstawą jest prawidłowa ochrona przed słońcem, o której szczególnie powinny pamiętać osoby ze skłonnością do przebarwień. Gdy jednak zauważysz na skórze zmiany, możesz wypróbować kilka sposobów na ich rozjaśnienie. Oto kilka z nich:

Krem rozjaśniający lub wybielający – wiele firm proponuje gotowe kremy rozjaśniające, które pomagają walczyć z przebarwieniami i piegami. Zawierają substancje aktywne, jak kwasy owocowe, hydrochinon, czy kwas witaminy A. Ponieważ kuracja trwa minimum kilka tygodni, warto zacząć ją zimą, kiedy jest minimalna ekspozycja skóry na promienie słoneczne. Gdy tylko słońce zacznie mocno operować, pamiętaj o silnej ochronie przeciwsłonecznej, aby przebarwienia nie powróciły.

krem na piegi

Cytryna – jeden z najbardziej znanych naturalnych rozjaśniaczy skóry. Wystarczy przemywać sokiem z cytryny zmienione miejsca. Na efekt trzeba będzie trochę poczekać, więc jest to terapia dla cierpliwych. Sok z cytryny możesz wymieszać na przykład z miodem, dzięki czemu otrzymasz wygodną i odżywczą maseczkę.

Ogórek – podobnie jak cytryna ma właściwości rozjaśniające. Wystarczy nakładać plasterki świeżego ogórka na zmienione miejsca i odczekać minimum 15 minut.

Spirulina – ta zielona sinica dostępna jest w formie proszku. Zawiera biało, witaminy, aminokwasy i minerały, co czyni ją bardzo cennym składnikiem domowych kosmetyków. Spirulina na piegi i przebarwienia działa rozjaśniająco, a przy okazji oczyszcza skórę. Wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu na 15-20 minut nakładać maseczkę z czystej spiruliny, do której dodajemy wodę mineralną (tak aby powstała wygodna w nakładaniu papka). Proszek można dodać też do płatków owsianych i rozcieńczyć wodą mineralną. Taka maseczka zadziała jak peeling.

Print Friendly