Cera

Równowaga kwasowo-zasadowa, czyli jak zadbać o prawidłowe pH skóry?

wrz 19, 2018 przez

Aby skóra na twarzy spełniała swoje funkcje, powinna mieć pH lekko kwaśne. Naruszenie tej równowagi powoduje powstawanie podrażnień na cerze, wyprysków, trądziku i zmarszczek. Oprócz tego skóra szybko przesusza się lub jest nadmiernie przetłuszczona. Jak zapobiec takim niedoskonałościom i co zrobić, żeby fizjologiczne pH skóry miało optymalne parametry?

Źle dobrana dieta, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, niewłaściwa pielęgnacja cery, a nawet silny stres może powodować zaburzenia w równowadze kwasowo-zasadowej skóry. Skala kwasowości powstała na początku XX wieku i określa 14 poziomów – od maksymalnej kwasowości (0), poprzez odczyn obojętny (7), aż do zasadowego (14). Pojęcie wprowadził w 1909 roku duński biochemik Soren Sorensen. Jak wykorzystać tę wiedzę w codziennej pielęgnacji?

pH skóry

Jakie jest optymalne pH skóry?

Wartość pH pomaga odróżnić odczyn kwasowy od zasadowego i określenia ich stężenia. Roztwory kwaśne mają pH od 0 do 7, a zasadowe od 7 do 14. Z racji tego, że w skórze również znajduje się woda, można wyliczyć wartość pH dla cery. Optymalny poziom oscyluje w granicy 4,5 – 6 i powinien być lekko kwaśny. Dzięki temu bakterie oraz zanieczyszczenia nie przedzierają się do skóry, która tworzy naturalną barierę ochronną.

Skóra sucha i cera tłusta a poziom pH

Każdy człowiek rodzi się z pH równym 7, co oznacza, że skóra niemowlaka narażona jest na działanie wirusów oraz grzybów. Kiedy dojrzewamy, pH obniża się, a kiedy zmniejsza się produkcja kolagenu i elastyny w wieku dojrzałym, pH ponownie wzrasta, powodując powstawanie zmarszczek. Zakłócenie prawidłowego pH skóry i nagły spadek poniżej 7 pH powoduje nadmierne przetłuszczanie się cery, tworzenie zaskórników oraz niedoskonałości. Kiedy pH wzrasta – cera zaczyna się przesuszać, staje się szorstka oraz podrażniona.

Co wpływa na pH skóry?

Kluczem do zachowania fizjologicznego pH skóry jest przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja cery, składająca się z oczyszczania, tonizowania i nawilżania cery. Podczas codziennej toalety lepiej zrezygnować z mydła do mycia twarzy, które wysusza płaszcz lipidowy, ponieważ w składzie zawiera detergenty, które naruszają hydrolipidową warstwę skóry. To dlatego warto zamienić zwykłe mydło na delikatne żele do mycia oraz antybakteryjne, delikatne pianki, aby zapobiec uczuciu ściągnięcia oraz napięcia skóry. Wszystkie kosmetyki z neutralnym pH 7 to najlepsze, co możemy podarować skórze.

Fizjologiczne pH

Tonizowanie, odżywianie i wartościowa dieta

Zarówno rano, jak i wieczorem, należy dokładnie tonizować skórę, a potem nawilżać ją odżywczym kremem do twarzy dostosowany do rodzaju cery. Dobrze oczyszczona i stonizowana skóra jest idealnie przygotowana do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Oprócz doboru odpowiednich kosmetyków warto pomyśleć także o zrównoważonej diecie. Aby nie zaburzać optymalnego pH skóry, najlepiej unikać zbyt dużych ilości kawy, produktów pszennych, napojów gazowanych oraz mięsa. Jadłospis warto wzbogacić owocami i warzywami, które są bogate w antyoksydanty oraz witaminy i minerały.

Warto zatroszczyć się o fizjologiczne pH skóry, aby cieszyć się przez długi czas młodym wyglądem i nie martwić się mocno przetłuszczoną lub nadmiernie wysuszoną cerą.

Powiązane artykuły: Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa krok po kroku 10 sprawdzonych sposobów na domowy tonik do twarzy

Powiązane produkty: Kremy anti-ageing TIMELESS

Print Friendly