Porady

Jak czytać oznaczenia kosmetyków na etykietach? Sprawdź!

sie 01, 2018 przez

Pewnie nie raz trzymając w ręku kosmetyki, zastanawiałaś się, co właściwie oznaczają te wszystkie symbole na opakowaniach. Niektóre z nich są czytelne i nie wymagają wyjaśnienia. Ale czy wiesz, jak rozpoznać oznaczenia kosmetyków naturalnych? Podpowiemy Ci!

Stojąc czasami przed półką sklepową i czytając etykiety kosmetyków, zachodzisz w głowę, co oznaczają te wszystkie skomplikowane symbole z króliczkiem otoczonym troskliwą ręką albo ogromnymi różowymi uszami. Jak rozszyfrować zapis USDA ORGANIC? Albo co gorsza, czym jest VIVA, ICA itp.? Na szczęście te skomplikowane znaki, można bardzo łatwo rozszyfrować. Pomożemy Ci w tym.

Oznaczenia kosmetyków

Oznaczenia kosmetyków – kto to wymyślił?

Wszystko ma swoją przyczynę, te drobne symbole również. Twórcy prawa kosmetycznego zadbali o to, by za ich pomocą przekazać konsumentom, jak najwięcej rzetelnych i szczegółowych informacji. Na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia informacji, jakie powinien zawierać wniosek o wyrażenie zgody na nieujawnianie na opakowaniu jednostkowym nazwy składnika kosmetyku każdy producent kosmetyków w Polsce jest zobowiązany do umieszczania takich symboli na opakowaniach swoich produktów.

Oznaczenia kosmetyków naturalnych

„100% Organic” czy „Pure Organic” te dwa oznaczenia możesz spotkać na większości tzw. nowoczesnych, naturalnych kosmetyków. Nie są one jednak wiarygodne. Żeby kosmetyk mógł być naprawdę organiczny musi spełnić mnóstwo wymagań. Tylko wtedy jego producent może go opatrzeć jednym z certyfikatów. Bio kosmetyki zyskały na popularności i niestety niektórzy próbują na tej modzie po prostu zarobić. Dlatego przedstawiamy Ci symbole, które z całą pewnością mają dobre biokosmetyki. Gotowa?

 1. USDA Organic – ten certyfikat to chyba jeden z najtrudniejszych do zdobycia. By móc go umieścić na opakowaniu swoich kosmetyków, producenci muszą udowodnić, że ich wyroby są w 100% naturalne, a składniki przynajmniej w 95% to ekstrakty i półprodukty organiczne.
 2. NaTrue przyznawany jest przez International Natural & Organic Cosmetics Association i oznacza, że produkt spełnia wszystkie kryteria w zakresie składu i produkcji kosmetyków naturalnych i organicznych.
 3. COSMEBIO to certyfikat, który przyznawany jest w dwóch kategoriach: ECO i BIO. Produkty nim oznaczone w głównej mierze tworzone są z surowców pochodzenia naturalnego. Aby kosmetyk mógł zostać nim oznaczony musi spełnić restrykcyjne warunki. Mianowicie musi zawierać minimum 95% składników naturalnych, pochodzenia naturalnego lub z upraw ekologicznych.
 4. Logiem BIO oznacza się produkty pochodzące z kontrolowanej produkcji ekologicznej prowadzonej zgodnie z wymaganiami UE. By zyskać taki certyfikat producent musi udowodnić pochodzenie ekologiczne dla min. 95% składników kosmetyku.
 5. Vegan to gwarancja, że żaden z produktów użytych do produkcji kosmetyku nie jest pochodzenia zwierzęcego. Symbol przyznawany jest przez Brytyjskie Towarzystwo Wegańskie.
Oznaczenia kosmetyków 2

Ekologiczne oznaczenia kosmetyków

 1. Znak Ekologiczny Eco, czyli „Eko-znak” to symbol, który przyznawany jest markom działającym zgodnie z zasadą ochrony zdrowia i środowiska. A ich kosmetyki powstają na bazie zasobów naturalnych.
 2. Ecolabel „Stokrotka” to także znak ekologiczny, ustanowiony przez Komisję Europejską. Przyznawany jest produktom spełniającym wyższe normy środowiskowe. W ich skład wchodzą normy ekologiczne podczas projektowania, produkcji, sprzedaży a nawet użytkowania i utylizacji.
 3. BDIH to kolejny znak ekologiczny. Umieszczany jest na opakowaniach tych kosmetyków, do których produkcji użyto wyłącznie naturalne surowce, tj.: oleje roślinne, ekstrakty ziołowe, olejki eteryczne i substancje zapachowe pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów.
 4. Ecocert to symbol firmy zajmującej się kontrolowaniem jakości kosmetyków ekologicznych. Jeśli wybrany przez Ciebie kosmetyk ma go na opakowaniu, możesz być pewna, że nie był testowany na zwierzętach, nie zawiera surowców modyfikowanych genetycznie, syntetycznych substancji zapachowych i barwiących, sztucznych tłuszczy, olejów, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej i emulgatorów PEG. Słowem – właśnie wybrałaś kosmetyk bezpieczny dla Ciebie i środowiska ;)
Cruelty free

Oznaczenia kosmetyków nietestowanych na zwierzętach

 1. BWC – Beauty Without Cruelty, IHTK, NOT TESTED ON ANIMAL, Cruelty Free to oznaczenia dla produktów nietestowanych na zwierzętach.
 2. Symbol „V” – Viva to bardzo wymagający, a jednocześnie prestiżowy certyfikat. Oznacza, że kosmetyk nie tylko nie był testowany na zwierzętach, ale także nie posiada w swoim składzie produktów pochodzenia zwierzęcego. A jeśli tak, to są to wyłącznie te surowce, przy których pozyskiwaniu nie ucierpiało żadne zwierzę, np. miód, mleko czy lanolina.

Przyznaj – czy oznaczenia kosmetyków stały się mniej zagadkowe? Mamy nadzieję, że od teraz będziesz bardziej świadomie wybierać to, co najlepsze dla Ciebie i środowiska ;)

Powiązane artykuły: Kosmetyki naturalne – czy warto je stosować?

Powiązane produkty: Serum pod oczy PURE

Print Friendly