Porady

Odżywka do paznokci – za i przeciw

kwi 19, 2017 przez
Odżywki do paznokci mają swoich zwolenników i przeciwników. Dbają o paznokcie czy im szkodzą? Używać odżywek czy pielęgnować paznokcie domowymi sposobami? orphica-blog_ Malowanie paznokci, zmywanie z nich lakieru, częste moczenie ich w wodzie, a nawet wykonywanie codziennych czynności bez rękawiczek ochronnych sprawia, że płytki naszych paznokci stają się miękkie, łamliwe i kruche. Często się rozdwajają i rozwarstwiają. Mocne paznokcie są marzeniem niejednej kobiety. Czy odżywka do paznokci faktycznie pomoże Ci je zregenerować?

Odżywka do paznokci – do czego służy?

Jej głównym zadaniem jest ochrona i regeneracja płytki paznokcia. Dzięki niej paznokcie stają się bardziej wytrzymałe, gładkie i lśniące. Składniki odżywki przenikają w głąb ich struktury, utwardzając je i odbudowując uszkodzenia. Tworzą na paznokciach twardą i zabezpieczającą warstwę, o szczelnej strukturze, której głównym zadaniem jest regeneracja i odbudowa. Odżywka do paznokci powinna także pobudzać płytkę paznokcia do wzrostu oraz zabezpieczać ją przez łamaniem, pękaniem i rozdwajaniem.

Rodzaje odżywek do paznokci

Odżywki do paznokci dzieli się na dwie podstawowe grupy. Do pierwszej zalicza się oliwki, żele i balsamy, które nawilżają. Śmiało można je stosować nawet codziennie. Drugą grupę stanowią lakiery. Te wzmacniają krawędzie paznokcia zapobiegając przypadkowym złamaniom. Do tej grupy zalicza się m. in. odżywka przyspieszająca wzrost paznokci, dedykowana słabym, cienkim i łamliwym paznokciom. Wybierając odżywkę zwróć uwagę na jej skład. Jeżeli zawiera krzem, wapń, keratynę oraz witaminy A i E, a także jest to odżywka do paznokci bez formaldehydu i toluenu śmiało możesz zaryzykować jej zakup. piękne paznokcie  

Jak stosować odżywkę do paznokci?

Zazwyczaj odżywkę stosuje się samodzielnie, ale są kobiety, które zastępują nią bazę pod lakier. Oczywiście takie posunięcie ma swoje racje, aczkolwiek odżywka ma za zadanie przenosić w głąb paznokcia składniki odżywcze i stosowana zamiast bazy, może przenieść również szkodliwe składniki kolorowego lakieru. Przed nałożeniem odżywki trzeba zawsze zapoznać się z informacjami od producenta. Jedne odżywki stosuje się codziennie, inne co kilka dni, jeszcze inne nakłada się warstwo przez kilka kolejnych dni, po czym zmywa i zaczyna aplikację od nowa. Jednak najważniejsze jest, żeby paznokcie dobrze oczyścić i opiłować. A jak zmywać odżywkę do paznokci? Podobnie, jak lakier. W tym celu użyj zmywacza, który nie zawiera acetonu. W ten sposób nie podrażnisz delikatnej płytki.

Tak czy nie?

Stosowanie odżywki do paznokci jest subiektywną decyzją każdej z nas. Jeśli naprawdę borykamy się z problemem kruchych, łamliwych i rozdwajających się paznokci warto rozważyć wszystkie za i przeciw, nim wybierzemy odpowiednią formę odżywki dla siebie. Jeśli spodziewasz się dziecka, zawsze przed zakupem sprawdzaj czy jest to odżywka do paznokci bezpieczna w ciąży. W tym okresie paznokcie rosną bowiem dwa razy szybciej i częściej będziesz musiała je pielęgnować. Uważaj na kosmetyki z formaldehydem i toluenem. Chcesz mieć zdrowe paznokcie? Zafunduj im przerwę! Odpuść na jakiś czas malowanie. Pozwól, by odetchnęły chwilę. Zmień dietę i zadbaj, by znalazły się w niej składniki odżywcze korzystnie działające na płytkę paznokcia. Uzupełnij braki witamin z grupy B, witaminy A i E oraz cynku, wapnia, żelaza i fosforu. Sięgnij po suplement diety ze skrzypem polnym i biotyną.
Print Friendly