Porady

Naturalne gąbki morskie – zobacz, jak ich używać podczas codziennej pielęgnacji!

sie 23, 2018 przez

Naturalne gąbki morskie to prawdziwy skarb, który pochodzi z głębin Morza Śródziemnomorskiego. Teraz pielęgnacja ciała i demakijaż z ich pomocą może być naprawdę wyjątkowy podczas każdorazowej kąpieli. Jeżeli wybierasz się na wakacje do kraju, który słynie nie tylko z oliwek i sera feta, koniecznie przywieź ze sobą greckie „złoto morza”.

Naturalne gąbki morskie Gąbki morskie stosowane są do oczyszczania skóry już od 2000 lat. Wbrew panującej opinii nie są to morskie rośliny, a prymitywne, wielokomórkowe stworzenia, które w środowisku naturalnym żyją na dnie ciepłych mórz i oceanów, filtrując przez swoje gąbczaste ciała słoną wodę. Najbardziej znane są gąbki wyławiane na terenie wód Grecji. Poławiacze gąbek od wieków trudnią się tym zajęciem. Dlaczego gąbki morskie są tak cenione i czy warto mieć je w łazience? Sprawdź!

Gąbki morskie – ciekawostki

Gąbki morskie przyczepione są do skał morskich i żyją na głębokości nawet 200 m. Rosną od 2 do nawet 20 lat! Mają różne kształty, teksturę i kolor. Choć na świecie jest ponad 5000 przeróżnych gatunków gąbek, tylko nieliczne nadają się do użycia. Najpopularniejsze są gąbki greckie, cenione ze względu na swoje właściwości kosmetyczno-pielęgnacyjne. Właśnie one bez przeszkód mogą być stosowane do delikatnego makijażu, a nawet kąpieli małych dzieci. Niekwestionowaną zaletą gąbki morskiej jest to, że w 100% jest naturalna, organiczna i biodegradowalna. Już kilkaset lat temu doceniono jej właściwości nawet na dworach królewskich, dlatego często nazywana jest „złotem morza”. Jej kolor warunkują minerały, które podczas każdorazowego użycia kondycjonują skórę na całym ciele. Ciekawostką jest to, że naturalne morskie gąbki wchłaniają od 20 do 50 razy więcej płynów i wody, niż same ważą.

Jak pozyskuje się gąbki morskie?

Proces pozyskiwania gąbek to niemalże tradycja rodzinna poławiaczy, którzy mieszkają nad brzegiem Morza Śródziemnomorskiego i zajmują się połowem od pokoleń. Obróbka wyłowionych gąbek zaczyna się już na łodzi rybackiej. Najpierw gąbki układa się na pokładzie i depcze po nich, aby usunąć morskie glony i drobne zanieczyszczenia. Następnie gąbki nawleka się na sznurki i ponownie płucze w morzu. Po przybiciu do brzegu przewozi się je do przetwórni, w której drugi raz się je oczyszcza, wybiela i znowu płucze. Po wysuszeniu gąbkom nadaje się ostateczny kształt oraz wielkość za pomocą nożyczek.

Właściwości „złota” z głębin mórz

Pielęgnacja twarzy i ciała oraz demakijaż nie musi wysuszać skóry oraz bazować na chemicznych produktach z drogerii. Jeżeli chcesz być eko, koniecznie wypróbuj naturalne gąbki morskie, które są o wiele lepsze od swoich syntetycznych odpowiedników czy muślinowych ściereczek. Oprócz tego, że są świetną formą pamiątki z Grecji, idealnie sprawdzą się pod prysznicem lub w kąpieli. Gąbki morskie mają w sobie naturalne enzymy, które ograniczają rozwój bakterii i pleśni.

Naturalna gąbka z Morza Śródziemnego i sposób na pielęgnację skóry

Sucha gąbka jest szorstka i sztywna. Struktura, która przypomina duży plaster miodu, sprawia, że gąbki doskonale myją i wygładzają skórę, delikatnie złuszczają naskórek i pobudzają mikrokrążenie. Regularne stosowanie gąbek morskich sprawia, że skóra ma piękny kolor i nabiera blasku, a dodatkowo wolniej się starzeje. Przed użyciem gąbki należy ją dokładnie zwilżyć, dzięki czemu pęcznieje. Można stosować ją w połączeniu z ulubionymi kosmetykami, jednak zdecydowanie polecamy używanie bez dodatkowych produktów, aby skóra mogła chłonąć tylko cenne, morskie pierwiastki. Naturalna gąbka nie wywołuje alergii i podrażnień, ponieważ jest czystym surowcem, który dba o walory skóry. To również bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ wystarcza nawet na kilka lat codziennego stosowania.

Gąbki morskie

Jak używać gąbek morskich?

Pamiętaj, że gąbki morskie należy za każdym razem wyciskać. Jeżeli chcesz przedłużyć żywotność, nigdy ich nie wykręcaj, aby nie uszkodzić delikatnej struktury. Nie używaj gąbek również w temperaturze wody powyżej 60 stopni Celsjusza. Kiedy gąbka straci swoje właściwości, zanurz ją na 15 minut w ciepłej wodzie z łyżeczką sody oczyszczonej lub odśwież w roztworze wody z kilkoma kropelkami olejku herbacianego. Kiedy brzegi gąbki zaczną robić się lekko poszarpane, możesz je delikatnie przyciąć nożyczkami.

Najlepsza pamiątka z wakacji w Grecji

Jeżeli w najbliższym czasie nie wybierasz się na greckie wakacje, bez problemu zamówisz naturalną gąbkę morską w drogerii internetowej, dostosowując jej wielkość do swoich potrzeb. Gąbką morską wymasujesz i oczyścisz skórę, zrobisz demakijaż i umyjesz delikatną skórę dziecka. Dzięki niej zahamujesz nawet rozwój bakterii na ciele. Warto ją mieć w łazience, ponieważ jest świetną alternatywą dla myjek i chemicznych kosmetyków. Gąbki morskie nie zawierają alkoholu, parabenów, silikonów oraz SLS i SLES, dlatego mogą je stosować duzi i mali!

Powiązane artykuły:

Print Friendly