Cera

Mapa twarzy – co powie o Twoim zdrowiu? Przekonaj się!

wrz 26, 2018 przez

Mimo, że sumiennie dbasz o codzienną pielęgnację twarzy, zdarza się, że pojawiają się na niej niedoskonałości. Wszystko było by dobrze, gdyby to faktycznie były drobne krostki, które znikają równie szybko, jak się pojawiają. Ale jak zlokalizować problem powracający niczym bumerang? Pomoże Ci w tym mapa twarzy.

Azjatycka medycyna ludowa wiąże wygląd twarzy z dolegliwościami, które nas trapią. Obserwując zmian, jakie pojawiają się na skórze, według ajurwerdy są dokładnym odzwierciedleniem stanu całego organizmu. Nic więc dziwnego, że czasami pomimo starannej pielęgnacji nie możesz sobie poradzić z wyglądem cery. W tym artykule zaprezentujemy Ci mapę twarzy, byś samodzielnie mogła określić, czy Twój problem z cerą może mieć podłoże zdrowotne.

Mapa twarzy

Czym właściwie jest mapa twarzy?

Mapą twarzy nazywa się miejsca, które odzwierciedlają na skórze stan organizmu. Prościej rzecz ujmując, azjatycka medycyna ludowa wyznaczyła obszary na twarzy, które są ściśle powiązane z naszymi narządami wewnętrznymi. Na przykład głębokie bruzdy i trądzik na czole mogą zwiastować problemy z jelitami i wchłanianiem się pokarmu. W takiej sytuacji powinnaś się zastanowić nad zmianą diety i wprowadzeniem większej higieny spożywania posiłków. Słowem, wszelkie niedoskonałości i zmiany skórne na twarzy mogą sugerować jakieś zmiany wewnątrz Twojego organizmu, którym powinnaś się przyjrzeć.

Przebarwienia na skórze

Przebarwienia mogą pojawić się na twarzy na skutek zbyt długich kąpieli słonecznych. Ale mogą też mieć inne podłoże, np. hormonalne. Gdy w okolicach ust, na czole lub policzkach pojawiają się rozległe, brązowe plamy to znak, że powinnaś zbadać poziom hormonów. Z kolei żółte przebarwienia w okolicy czoła i szyi mogą wskazywać na dietę za nadto bogatą w karoteny. Zaś zielone przebarwienia wokół ust i nosa na problemy z sercem.

Okolice oczu

W ajurwerdyjskiej medycynie okolice oczu uważane są za miejsce odzwierciedlające stan zdrowia układu krwionośnego i moczowego. Trądzik w okolicach skroni może zwiastować kiepską kondycję serca. Zmiany skórne wokół oczu, ale bliżej środka czoła to zapowiedź problemów z pęcherzem. A cienie pod oczami zwiastować mogą problemy z nerkami. Choć nie tylko. Jeśli cienie pojawiają się okresowo mogą być efektem alergii. Gdy cienie i worki pod oczami nie są Twoim jedynym problemem, a towarzyszy temu wzmożone pragnienie, osłabienie czy częstomocz powinnaś przebadać krew pod kątem obciążenia glukozą.

Układ mapy twarzy

Niedoskonałości skóry

Trądzik pojawiający się na różnych partiach twarzy może zależeć od wielu rzeczy, od złego odżywiania, po problemy zdrowotne. Wykwity na linii włosów mogą być przyczyną źle zmywanego makijażu. Tak się dzieje zazwyczaj wówczas, gdy starasz się nie zmoczyć włosów podczas demakijażu. Wystarczy, że ominiesz nawet 0,5 cm skóry i wypryski murowane! Co na to mapa twarzy? Pryszcze na górnej części czoła mogą sygnalizować problem z układem trawiennym, najczęściej jelitami i wątrobą. A te mogą być przyczyną złej diety, zbyt tłustej i ciężkostrawnej. Spróbuj ją zmienić i sprawdzić czy problem ustąpi. Trądzik na dolnej części czoła może zwiastować o zbyt małej ilości snu lub zbyt dużym stresie. Odpocznij. Zrelaksuj się i wyśpij, a wykwity same powinny zniknąć. Z kolei w okolicach brwi najczęściej pojawiają się niedoskonałości zwiastujące kiepską odporność organizmu. Zacznij suplementację witaminą C i D, jedź dużo czosnku i zielonych warzyw, by popracować nad zdolnościami układu immunologicznego.

Krostki wyskakujące na środku nosa, te które najbardziej utrudniają Ci życie, to odzwierciedlenie Twojego stanu emocjonalnego. Nic więc dziwnego, że wielki pryszcz pojawia się czubku nosa w przeddzień najważniejszego dnia w Twoim życiu. Nos zasygnalizuje Ci również, że spożywasz za dużo cukru, masz podwyższony cholesterol czy niedobór witamin z grupy B. Na policzkach pojawiają się niedoskonałości w wyniku alergii pokarmowych. Jeżeli trądzik pojawia się w górnej części policzków, tuż pod cienką skórą pod oczami, najpewniej spożywasz zbyt dużo nabiału. Ogranicz go. Dolna część policzków może być oznaką problemów z płucami. W tym miejscu najczęściej na niedoskonałości skarżą się palacze. Łuk kupidyna i jego okolice to miejsce podatne na hormony szalejące w kobiecym ciele tuż przed miesiączką i w jej trakcie. Podobnie jak broda, która jest szczególnie podatna na trądzik w okresie dojrzewania. A krostki pojawiające się często na małżowinach usznych mogą świadczyć o obciążeniu nerek – kawą, alkoholem i solą.

Teraz już wiesz, czym jest mapa twarzy. Pamiętaj jednak, że bez wizyty u lekarza i specjalistycznych badań nie powinnaś wydawać żadnych osądów. Mapa ma Ci posłużyć jedynie po to, byś zorientowała się w ewentualnych przyczynach zmian skórnych. Ich leczeniem zajmij się w porozumieniu ze specjalistą.

Powiązane artykuły: Przebarwienia na twarzy – pozbądź się ich! Domowe maseczki na trądzik – jakie mają zastosowanie i efekty?

Print Friendly