Lecznicze działanie ziół
Środek lata to idealny czas na zbiór ziół. Gdzie rosną zioła? Na łąkach, polanach, skrajach lasów, nieuprawnych polach, a także w naszych przydomowych ogródkach. Nic tylko zabrać się do zbiorów!:)
NAJPOPULARNIEJSZE POLSKIE ZIOŁA LECZNICZE
Przede wszystkim postaw na polskie zioła. Rodzime zioła są najlepiej przyswajalne przez organizm. Medycyna naturalna na nich właśnie powinna się opierać.
RUMIANEK – choć pospolity, to jednak wspaniały 
Doskonale znane zioło. Jest z Tobą od dzieciństwa. Mama parzyła i podawała rumianek na wszelkiego rodzaju zatrucia pokarmowe. I bardzo dobrze robiła. Rumianek działa kojąco na stany zapalne żołądka i jelit, pomaga w procesie trawienia, przeciwdziała wzdęciom. Rumianek znajduje również szerokie zastosowanie zewnętrzne. Jego działanie antybakteryjne (neutralizuje toksyny bakterii) nie ma sobie równych – jest delikatny, a jednocześnie skuteczny. Rumianek przyśpiesza gojenie się ran - na stany zapalne skóry i błon śluzowych używa się okładów z jego esencji. Zmęczone pracą przed komputerem oczy zaznają ulgi, kiedy przynajmniej na chwilę przyłożysz na nie rumiankowy kompres.
MIĘTA – królowa letniego orzeźwienia
Jej intensywny zapach zna chyba każdy. Orzeźwiający napój z mięta i cytryną na upalne letnie dni nie ma sobie równych. Zgadzasz się? Ale mięta kryje w sobie jeszcze inne tajemnice. Jest świetnym rozwiązaniem na wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha i zaburzenia trawienne. Działa łagodząco na bolące gardło, które zazwyczaj jest pierwszą oznaką nadciągającego przeziębienia. W okresie wysokich temperatur wiele osób cierpi z powodu szybko pocących sie stóp i niestety ich przykrego zapachu. Świetnym sposobem jest moczenie nóg w wodzie z miętą – stopy się orzeźwią, ochłodzą, a nieprzyjemna woń zniknie.
POKRZYWA – parzy zdrowiem
Kiedy ją widzisz, zapewne omijasz szerokim łukiem – nie chcesz nabawić się swędzących bąbli. Na spacerach masz do tego pełne prawo, ale nie rezygnuj z pokrzywy całkowicie. To zioło bogate jest w wapń, magnez, fosfor, żelazo, siarkę, potas, jod i krzem oraz witaminę E, C, B1 i K. Ponadto, poprawia nastrój i usprawnia działanie układu pokarmowego. To wiele jak na tak małą roślinę, którą przecież niektórzy uważają za chwast.
Pokrzywa wzmacnia i uodpornia nie tylko nasze ciało, ale również włosy. Płukanki z pokrzywy poprawiają kondycję włosów, dodają im blasku i objętości. Pokrzywa hamuje krwotoki z nosa, wystarczy, że do otworów nosowych na krótką chwilę włożysz gazę lub wacik kosmetyczny nasączony wywarem z pokrzywy, a po kilku minutach krwawienie powinno ustąpić.
MELISA – siła spokoju
Na skołatane nerwy jak znalazł. Melisa uspokaja, pomaga w leczeniu nerwic i za to w głównej mierze jest ceniona. Ale to nie wszystkie jej zastosowania. To zioło niweluje zaparcia, gazy, wzdęcia oraz wspomaga działanie soków żołądkowych. Melisa łagodzi bóle menstruacyjne, pomaga uśmierzyć bóle głowy i uczucie zmęczenia. Problem przetłuszczających się włosów to zadanie właśnie dla niej – doskonale poradzi sobie z łojotokami skórnymi. Nie każdy wie, że melisa obniża też poziom cholesterolu oraz opóźnia procesy starzenia się skóry, co dla nas kobiet powinno mieć znaczenie.:)
LAWENDA – zapach relaksu
Sam jej kolor wprowadza w błogi stan relaksu, co dopiero zapach. Nie bez powodu aromat lawendy występuje w olejkach do kąpieli czy zapachach do pomieszczeń, lniane woreczki z kwiatem suszonej lawendy rozrzucone, np. w sypialni, zapewniają spokojny, głęboki i dobry sen – czego chcieć więcej w dobie ciągłego stresu i braku czasu? Lawenda również uśmierza bóle i zawroty głowy, łagodzi stany gwałtowności i agresji, odpręża i pomaga zachować stan równowagi psychicznej.
Napoje ziołowe to znakomita alternatywa dla czarnej herbaty i kawy. Są zdrowe, zawierają wiele witamin i minerałów, swoim aromatem działają na zmysł węchu, a po skosztowaniu również smaku. Nic więc dziwnego, że zyskują coraz to większe zainteresowanie.
W następnym tygodniu kontynuujemy serię wpisów o bogactwach natury! Tym razem, przyjrzymy się naturalnym kosmetykom pielęgnacyjnym i ich zaletom.
CZEKAMY NA CIEBIE!