Cera

Kremy z filtrem UV do opalania – czym kierować się w wyborze?

cze 05, 2017 przez

Skutki złego opalania mogą okazać się naprawdę tragiczne. By się przed nimi ochronić, latem zawsze przed wyjściem z domu, nałóż na skórę odpowiedni krem do opalania.  Dni są coraz dłuższe, jaśniejsze i cieplejsze. Zbliżające się lato skłania cię do odsłonięcia większych fragmentów ciała i złapania apetycznej opalenizny. I choć nie ma w tym nic złego,  podczas upałów powinnaś zachować wzmożoną ostrożność.

Promienie słoneczne, które w rozsądnych ilościach są dla twojego organizmu dobrodziejstwem, w nadmiarze mogą bowiem okazać się naprawdę niebezpieczne. Szczególnie, że przesadzić z opalaniem nie jest trudno i nie musisz wcale godzinami wylegiwać się na rozgrzanej słońcem plaży. Nie zapominaj o tym, bo skutki nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne mogą być bardzo poważne. Efektem poparzeń słonecznym bywają bowiem nie tylko pieczenie, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, ale też poważne choroby, łącznie z zagrażającymi życiu nowotworami złośliwymi. Ryzyko ich wystąpienia można jednak znacząco zmniejszyć, nie rezygnując przy tym z aktywności na świeżym powietrzu. Wystarczy, że przed wyjściem z domu zaaplikujesz na skórę odpowiednio dobrany krem do opalania. Na co jednak zwrócić uwagę podczas wizyty w sklepie?

Kosmetyki do opalania

Kremy z filtrem UV – jaki wybrać?

Kupując krem z filtrem przeciwsłonecznym konieczne przeczytaj etykietę. Najważniejszą informacją, na którą powinnaś zwrócić uwagę jest to, czy dany preparat chroni przed promieniami zarówno UVA, jak i UVB. Na rynku dostępne są bowiem między innymi preparaty zapewniające ochronę tylko przed jednym rodzajem promieniowania, a dla twojej skóry niebezpieczne mogą okazać się oba. Szczególnie istotne jest to w profilaktyce czerniaka, na którego rozwój wpływ ma każde promieniowanie UV, dlatego latem koniecznie musisz stosować dobre kremy do opalania.

Kolejną cechą, którą powinny posiadać kremy z filtrem UV jest wodoodporność. Pamiętaj bowiem, że ochronną warstwę kremu może zmyć nie tylko woda z jeziora, rzeki, morza lub basenu, ale też twój własny pot. A kiedy temperatury sięgają trzydziestu stopni, całkowite zablokowanie pocenia jest przecież niemożliwe. Przy wyborze kremów z filtrem do opalania szczególną uwagę powinny zachować panie ze skórą chorą i problemową, sprawdzając, czy dany kosmetyk jest hipoalergiczny. Unikaj też kremów perfumowanych, bo zawarte w nich substancje zapachowe mogą dodatkowo podrażniać skórę.

kremy z filtrem UV

Karnacja a ochrona UV

To, jak skuteczną ochronę przed UV zapewnia dany krem, określa jego faktor SPF. Im jest on wyższy, tym lepiej preparat zabezpieczy cię przed promieniami słonecznymi. Warto jednak pamiętać, że krem z filtrem UV o wysokim faktorze nie zawsze jest niezbędny. Jak więc dowiedzieć się, który faktor okaże się dla ciebie najlepszy? Nic prostszego – wystarczy poznać swój fototyp i na tej podstawie wybrać odpowiedni filtr do opalania. Większość Europejczyków ma jeden z czterech fototypów – celtycki, północnoeuropejski, środkowoeuropejski lub południowoeuropejski.

Ten pierwszy cechuje się rudymi włosami, bardzo jasną skórą oraz piegami i wymaga stosowania kremu z faktorem SPF 50 i wyższym. Drugi oznacza konieczność użycia kremu z SPF 25 do 30. Jest charakterystyczny dla Skandynawów i mieszkańców krajów nadbałtyckich, a jego cechami charakterystyczne to jasna skóra, blond włosy i niebieskie oczy. Fototyp środkowoeuropejski to brązowe włosy, szare lub brązowe oczy i lekko śniada cera. Jego właściciele powinni stosować krem z SPF 10-15. Kremy z najniższym (5-10 SPF) faktorem mogą zaś stosować osoby z fototypem południowoeuropejskich, którzy wyróżniają się śniadą, oliwkową cerą oraz ciemnymi oczami i włosami.

Print Friendly