Cera

Komórki macierzyste w kosmetykach do pielęgnacji skóry – poznaj ich potencjał

lip 05, 2018 przez

Komórki macierzyste znajdują się w każdym organizmie żywym. Okazuje się, że dzięki nim pielęgnacja skóry jest o wiele łatwiejsza, a proces starzenia może zostać znacznie spowolniony. Dobre kosmetyki anti-ageing są źródłem komórek macierzystych pochodzących z roślin. Jak zatem dbać o kondycję cery, aby zachować zdrowy i młody wygląd na dłużej?

Komórki macierzyste w kosmetykach Medycyna estetyczna i kosmetologia pokochały komórki macierzyste w kosmetykach. Dzisiaj coraz częściej spotykamy je w dobrym serum, kremie czy esencji do twarzy. Jakie korzyści możemy osiągnąć, stosując regularnie produkty odmładzające z dodatkiem tych naturalnych składników?

Komórki macierzyste w kosmetykach – właściwości

To, co odróżnia komórki macierzyste od innych składników aktywnych w kosmetykach, to zdolność do wielokrotnego podziału. Komórki macierzyste w kosmetykach pomagają aktywować skórę do ciągłej odnowy, opóźniają procesy starzenia się i powstawania zmarszczek, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny oraz regenerują drobne uszkodzenia w strukturze cery.

Im mniej komórek macierzystych, tym szybsze starzenie się skóry

Okazuje się, że im mniej komórek macierzystych w skórze, tym procesy starzenia się zaczynają szybciej postępować, a nawet się pogłębiają. W produktach do pielęgnacji najczęściej można znaleźć ekstrakty z organizmów wielokomórkowych, do których należą rośliny oraz owoce. Ustawy i obostrzenia zabraniają jednak w kosmetyce stosowania komórek pochodzenia zwierzęcego oraz ludzkiego.

Jak pozyskuje się roślinne komórki macierzyste?

Komórki macierzyste, nazywane też komórkami pnia, występują w roślinach w tzw. stożkach wzrostu korzeni bocznych oraz łodyg. Najpierw należy dokonać podziału rośliny, a następnie nacina się ją w odpowiednich miejscach, aby pozyskać komórki macierzyste, poddawane później różnym procesom. Najczęściej wykorzystuje się do tego drzewo arganowe, szwajcarską jabłoń, winogrona, różę alpejską, magnolię, zieloną herbatę, żeń-szeń, liście pomidora czy żywotnik alpejski. Po odpowiednim przygotowaniu komórek trafiają one w liposomach do kosmetyku. Pozyskiwanie komórek za każdym razem jest bardzo kosztowne i wiąże się z zaawansowanymi technologiami.

Roślinne komórki macierzyste

Działanie potwierdzone w testach in vitro

Skuteczność roślinnych ekstraktów została potwierdzona w licznych badaniach i testach in vitro, w których udowodniono zależność, że im dana roślina żyje w cięższych warunkach, tym ma ona silniejsze działanie ochronne na skórę, a dodatkowo tworzy większą ilość komórek macierzystych.

Komórki macierzyste w kosmetykach mają działanie antyoksydacyjne, chronią cerę przed szkodliwym promieniowaniem UV, a dodatkowo stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu. Niektóre komórki detoksykują skórę, inne zabezpieczają jej DNA lub działają przeciwzapalnie i kojąco. To dzięki nim skóra staje się bardziej elastyna, nawilżona, jędrna oraz wygładzona, dlatego warto szukać produktów właśnie z ich dodatkiem.

Powiązane kosmetyki:

Powiązane artykuły:
Print Friendly