Porady

Jak oczyścić organizm z toksyn?

lis 25, 2015 przez

Nie od dziś wiadomo, że co jakiś czas warto zrobić oczyszczanie organizmu. Dzięki temu pozbędziemy się z organizmu nagromadzonych toksyn, zrzucimy kilka kilogramów, odzyskamy formę, poprawimy wygląd skóry. Souping, juicing, a może głodówka? Stosowałaś którąś z tych metod? Wiesz, jak oczyścić organizm z toksyn?

RL_dynia_1

Zapewne choć raz w życiu każda z Was spróbowała zastosować dietę oczyszczającą organizm. Jest wiele metod na oczyszczenie organizmu – głodówki, diety warzywne, kuracje ziołami, juicing i souping. Na temat tych metod narosło sporo mitów. Czy rzeczywiście są skuteczne i zdrowe?

Sposoby oczyszczania organizmu

RL_dynia_2

Głodówka ma negatywny wpływ na organizm. Niejedzenie przez jeden czy dwa dni nie sprawi, że zaczniemy chudnąć. Zamiast pić tylko wodę, lepiej zastosować jednodniowy detoks owocowo-warzywny. Pamiętaj, że do głodówki polegającej na samym piciu wody trzeba się przygotować. Zwłaszcza, jeśli do tej pory jadłaś normalne posiłki. Na kilka dni przed rozpoczęciem tej diety, wyeliminuj z jadłospisu potrawy ciężkostrawne, wędliny, czerwone mięso, słodycze, nabiał, słodkie napoje i kawę. Jedz surowe i gotowane warzywa, świeże owoce, kaszę i pij dużo wody, gdyż organizm może być osłabiony.

Zioła przyspieszają oczyszczanie organizmu. Fiołek trójbarwny, skrzyp polny, mniszek lekarski i łopian większy działają moczopędnie. Ostropest plamisty, dziurawiec i mniszek lekarski wspomagają pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Natomiast mięta, koperek, melisa, dziurawiec i kminek wpływają na poprawę pracy żołądka.

Gotowe herbatki mają w sobie sporo „chemii”. Lepiej zamień je na wodę, zieloną herbatę, owoce, warzywa i zioła.

RL_dynia_3

Juicing nowa metoda oczyszczania organizmu, która przybyła do Polski z USA. Ta jedno lub kilkudniowa dieta polega na zastąpieniu stałych posiłków świeżymi sokami. Każdego dnia pij 5 soków po 540 ml każdy. Oprócz nich wolno Ci pić wodę i herbatki ziołowe. Soki są tak zbilansowane, że Twój organizm nie odczuje braku niezbędnych mu składników do funkcjonowania. Jednak pamiętaj, że podczas stosowania tej diety (tak jak i każdej innej) mogą wystąpić nieprzyjemne reakcje. Niektóre z Was mogą odczuwać bóle głowy, zmęczenie, rozkojarzenie, uczucie zimna. To sygnał, że organizm walczy z toksynami.

RL_dynia_4

Souping to metoda oczyszczająca organizm polegająca na spożywaniu zup w różnych formach: ciepłe i zimne, owocowe i warzywne, gotowane na bulionach warzywnych bądź mięsnych (np. wołowych). A że Polska kuchnia zupami stoi, nie będziesz miała problemu z przygotowaniem odpowiedniego posiłku. Pamiętaj, by ciepłe zupy jeść w czasie chłodnych miesięcy, a chłodniki w ciepłą porę roku. Spożycie zup dostarczy organizmowi niezbędnych elementów odżywczych. W zupach możesz jeść warzywa pokrojone w drobne kawałki lub kostkę, co bardziej zaspokoi organizm niż picie soków.

Decydując się na souping powinnaś pamiętać, by każda zupa miała przynajmniej 120 kalorii. W przeciwnym wypadku, gdy dostarczysz zbyt małą ilość kalorii, możesz doprowadzić do osłabienia organizmu. Unikaj zup ze śmietaną, gdyż są wyjątkowo kaloryczne i mogą zawierać niezdrowe tłuszcze. Zupy najlepiej sama przygotowuj w domu. Jeśli nie masz czasu, poszukaj firm, które dostarczają catering dietetyczny.

Zanim rozpoczniesz detoks za pomocą zup, włącz do swojego menu więcej warzyw. Po pewnym czasie wprowadź choć jedną porcję zupy dziennie. Po dwóch tygodniach zacznij się odżywiać wyłącznie zupami.

Jeśli decydujesz się na detoks organizmu w postaci soupingu, uzbrój się w cierpliwość. Ta dieta potrzebuje sporo czasu i systematyczności, zanim zobaczysz pożądane efekty. Ważne byś się dobrze wysypiała i w razie możliwości ucinała sobie kilkunastominutową drzemkę w ciągu dnia, by nie odczuwać głodu.

Jakąkolwiek metodę oczyszczania organizmu wybierzesz, pamiętaj – rób to z głową i nie przesadzaj! Odpowiednio dobrana i przeprowadzona dieta poprawi działanie organizmu, oczyści go z zalegających toksyn, poprawi samopoczucie oraz wygląd Twojego ciała.

Print Friendly