Makijaż

Obalamy fakty i mity na temat pielęgnacji urody!

lip 03, 2014 przez

Stosujesz wiele kosmetyków, jednak czy wiesz, które informacje o nich to prawda, a które tylko krążące po świecie mity? Postaramy się wyjaśnić kilka spornych kwestii dotyczących pielęgnacji urody.

Realash_fakty-mity-2

Cena kosmetyku przekłada się na jego jakość.

Większość kobiet przekonana jest o niezawodności kosmetyków z wysokiej półki.  Czy są one dużo lepsze od całej reszty? Owszem, jeśli porównasz krem z logo znanej marki z najtańszym drogeryjnym to różnica może być spora. Jednak już preparaty ze średniej półki mają niemal taki skład, jak te droższe. Na wysoką cenę duży wpływ mają kampanie marketingowe i sama marka.

Jeśli chcesz mieć pewność, że preparat wart jest swojej ceny sprawdź jego skład! Wszystkie składniki na opakowaniu muszą być wymienione w kolejności od tego, którego jest najwięcej do tego, którego jest najmniej. Jeśli producent reklamuje balsam jako skarbnicę np. masła Shea, powinno ono znajdować się na samym początku listy surowcowej! Nie daj się oszukać!

Realash_fakty-mity-4

Kosmetyki dostępne w aptekach są bardziej bezpieczne.

Tu musimy rozgraniczyć rodzaj preparatów. Kosmetyki będą wszędzie miały tę samą jakość , ponieważ ten czynnik reguluje Ustawa o Kosmetykach. Nie może znajdować się w ich składzie żadna niebezpieczna substancja. Oczywiście nie kupuj kosmetyków niewiadomego pochodzenia!

W aptekach dostępne są specjalne dermokosmetyki – są to preparaty sytuujące się pomiędzy lekami a kosmetykami. Zawierają więcej substancji czynnych przeznaczonych do danej cery lub w celu rozwiązania danego problemu dermatologicznego. Zawierają za to zdecydowanie mniej substancji zapachowych niż ich drogeryjne odpowiedniki.

Są oczywiście droższe, ale tu cena odpowiada jakości – z reguły powstają na bazie wody termalnej, zawierają substancje łagodzące i chroniące barierę skóry. Jeśli posiadasz cerę wrażliwą to kosmetyki powinnaś kupować w aptekach. Jednak ostrożności nigdy za wiele – sprawdzaj skład również tych preparatów!

Realash_fakty-mity-5

Konserwanty mogą powodować podrażnienia i uczulenia.

Konserwanty – ten temat jest ostatnio gorąco dyskutowany. Panuje moda na kosmetyki bez parabenów, co dla większości konsumentów jest jednoznaczne z brakiem konserwantów w ogóle. Wcale tak nie jest! Krem bez konserwantów nadawałby się do użycia tylko przez ok. 5 dni i to pod warunkiem, że byłby przechowywany w warunkach chłodniczych.

Dlatego wszystkie kosmetyki zawierają konserwanty, nawet te ekologiczne. Nowoczesne preparaty zawierają ich minimalne stężenia, które nie powodują żadnych skutków ubocznych. Dodatkowo ilość tego rodzaju dodatków regulowana jest przepisami Unii Europejskiej, gwarantując Twoje bezpieczeństwo.

Skóra przyzwyczaja się do kosmetyku.

Istnieje teoria, która mówi, że po długim czasie stosowania np. kremu przestaje on oddziaływać na skórę.

Owszem, jeśli kosmetyk spełnia swoją funkcję – np. doskonale nawilża, skóra po pewnym czasie może już nie reagować, ponieważ nie wymaga już tego rodzaju pielęgnacji. W momencie użycia innego specyfiku, może zareagować wysuszeniem, bądź podrażnieniem. Dlatego warto powoli przyzwyczajać skórę do nowych substancji aktywnych. Zacznij nowego kosmetyku używać raz, dwa razy w tygodniu. Jeśli po upływie 2 tygodni Twoja skóra nadal będzie na niego nieodpowiednio reagowała, prawdopodobnie masz na niego uczulenie.

Pamiętaj, że w lecie Twoja skóra potrzebuje innej ochrony niż zimą! Dlatego warto stosować różne preparaty dostosowane do Twojej cery, jak i do warunków atmosferycznych.

Realash_fakty-mity-6

Warto stosować ochronę przeciwsłoneczną przez cały rok.

Owszem! Słońce świeci? Słońce szkodzi! Nawet w pochmurne dni. Oczywiście ochrona nie musi być tak intensywna jak w bezchmurny, letni dzień, ale warto sprawdzić, czy krem na dzień lub podkład zawiera ochronę SPF.  Latem musisz bardziej zadbać o Siebie, o czym pisaliśmy już na naszym blogu.

Pikantne dania i czekolada pogarszają stan skóry.

To prawda, że dieta ma bardzo duży wpływ na stan Twojej cery. Chili, pieprz, kakao czy tłuste dania mogą (ale nie muszą!) powodować nasilenie się zmian trądzikowych. Również spożywanie cukrów prostych, ciast, słodyczy, słodkich napojów może wywoływać podobne reakcje. Dlatego warto obserwować swój organizm oraz wygląd skóry. Jeśli zmienisz dietę i zaczniesz pić dużo wody, jeść warzywa i owoce, Twój wygląd, jak i samopoczucie ulegną znaczącej poprawie.

Obserwuj, co Ci szkodzi i zwyczajnie w świecie unikaj tego typu potraw. Niby takie proste, ale kto świadomie odmówi sobie czekolady?

Realash_fakty-mity-7

Konieczne jest posiadanie kremów na noc i na dzień.

Jak najbardziej tak. Kremy na dzień zawierają filtry przeciwsłoneczne oraz delikatniej pielęgnują Twoją cerę. Preparaty na noc zawierają więcej substancji aktywnych, są z reguły bardziej gęste. Ich zadaniem jest regeneracja i dogłębne odżywienie skóry. Istnieją również substancje, które powinny być stosowane tylko na noc, jak retinol lub kwasy owocowe. Krem na noc staraj się aplikować kilkanaście minut przed położeniem się do łóżka, w ten sposób zminimalizujesz  wcieranie kosmetyku w poduszkę J. Mamy nadzieję, że nie musimy przypominać o aplikacji kremu na dokładnie oczyszczoną skórę!

Kupując kosmetyk, trzeba stosować inne preparaty z tej samej linii.

Wiele firm kosmetycznych wypuszcza serie kosmetyków np. do skóry suchej. W jej skład wchodzi krem, serum, krem pod oczy, maska. Czy jeśli pragniesz widocznej poprawy, musisz zakupić każdy z nich?

Nie, nie musisz. Warto mieć w swojej kosmetyczce serum, krem i maseczkę, ale najważniejsze, aby dostosowane były do Twojego rodzaju cery. A stosowanie kosmetyków z wielu linii może dostarczyć Twojej skórze wielu różnych składników odżywczych i nawilżających.

Realash_fakty-mity-3

Skóra tłusta nie wymaga stosowania kremu.

Absolutnie wymaga! Skóra tłusta wbrew pozorom często jest odwodniona! Dlatego warto o nią dbać i ją pielęgnować. W specjalnie dostosowanych preparatach znajdują się substancje, które działają przeciwzapalnie i regulują działanie gruczołów łojowych, co przekłada się na poprawę jej wyglądu. Stosowanie odpowiednio dobranych kremów jest podstawą prawidłowej pielęgnacji.

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić kilka spornych kwestii, a zakup odpowiednich kosmetyków będzie nie tylko łatwiejszy, ale i bardziej świadomy.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące jakichkolwiek innych popularnych twierdzeń o kosmetykach, nie wiesz czy są one prawdziwe, śmiało pytaj w komentarzu. A może sama znasz jakieś „mity” kosmetyczne?

Print Friendly