Porady

Emolienty – skuteczny sposób na nawilżenie skóry

lis 02, 2017 przez

Emolienty to kosmetyki do zadań specjalnych. Zalecane są osobom zmagającym się z chorobami dermatologicznymi, ale sięgnąć po nie może każdy, kto chciałby zregenerować suchą i nadwyrężoną skórę.

Emolienty

Czym są emolienty?

To ogólna nazwa preparatów, substancji których głównym zadaniem jest natłuszczenie i nawilżenie skóry oraz zabezpieczenie jej przed utratą wody. Substancjei te nie zawierają barwników ani substancji zapachowych, więc są całkowicie hipoalergiczne. Ich pozytywny wpływ na wygląd skóry wiąże się także z lekko kwaśnym pH. Wszystkie środki myjące o wyższym, alkalicznym odczynniku, czyli detergenty, a czasami także mydła, niszczą ochronny płaszcz lipidowy skóry. Staje się ona sucha, łatwo pęka i nie pełni już roli ochronnej. Zniszczona skóra to pierwszy krok do alergii, podrażnień i nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia, a nawet pieczenia. Emolienty wytwarzają jednolitą warstwę, która w uszkodzonych miejscach działa jak opatrunek. Nie tylko pomaga utrzymać wodę w komórkach skóry, ale chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego kosmetyki te są dedykowane skórze problematycznej – wrażliwej, atopowej, ze skłonnością do łuszczenia się oraz mocno przesuszonej. W produkcji kosmetyków jako emolientów używa się kosmetyczne oleje takie jak olejek arganowy czy  oliwa z oliwek, ale tez mogą to być syntetyczne lipidy i sterole. Bardzo cenionym w kosmetyce emolientem jest właśnie olejek arganowy który jest naturalnym emolientem. Jak użyć olejku arganowego przeczytasz tu  – Olejek arganowy na włosy. Jak stosować olejek arganowy w pielęgnacji włosów?

Ważne dopełnienie procesu leczenia

Przy problemach dermatologicznych, jak atopowe zapalenie skóry, emolienty są prawdziwym ratunkiem. Chronią i odbudowują, ale także pomagają przetrwać proces leczenia. Zmniejszają stany zapalne, łagodzą pieczenie i likwidują świąd skóry. Kosmetyki do skóry atopowej pomagają również cierpiącym na inne choroby skórne, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Jeżeli masz objawy uszkodzenia warstwy lipidowej, cierpisz na uporczywe swędzenie i łuszczenie się skóry, emolienty powinny być stale obecne w twojej codziennej toalecie. Zanim jednak zaczniesz ich używać, zasięgnij najpierw rady dermatologa. Wiele kosmetyków, które teoretycznie przeznaczone są do skóry problematycznej, ma w swoim składzie substancje uczulające, które zamiast pomóc, mogą zaostrzyć przebieg choroby.

Na pomoc suchej skórze

Pomimo tak specjalistycznego zadania, emolienty znakomicie sprawdzają się także w pielęgnacji zdrowej skóry, która w trudniejszych okresach roku wymaga dodatkowego wzmocnienia. Sięgnij po nie po powrocie z gorących wakacji, gdy pracujesz w klimatyzowanym lub przegrzewanym biurze, a także po chorobie, która negatywnie wpłynęła na wygląd twojej skóry. To również łatwy sposób na poprawienie kondycji skóry, która do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dodatkowej pomocy. Emulsje do kąpieli zmniejszą podrażnienia u małych dzieci, a balsamy przywrócą właściwe nawilżenie skóry u osób starszych.

Nawilżanie skóry emolientami

Jaką formę mają emolienty?

Na rynku dostępne są preparaty o różnej konsystencji i przeznaczeniu. W zależności od potrzeb i stylu życia, możesz wybrać najbardziej odpowiedni kosmetyk do pielęgnacji. Najłatwiejszy w użyciu będzie balsam lub lotion. Jeżeli lubisz kąpiele, możesz wybrać emolienty w płynie. Wystarczy dodać odpowiednią dawkę emulsji do wody w wannie i po upływie 15 minut delikatnie osuszyć ciało ręcznikiem. Na zmiany miejscowe najlepiej sprawdzi się krem lub maść, które dodatkowo ładnie wygładzają skórę. Ważne jest, abyś używała tych preparatów tylko w sytuacjach, gdy twoja skóra naprawdę jest przesuszona i potrzebuje pomocy z zewnątrz, żeby powrócić do normy. Jeżeli nawilżenie skóry jest właściwe, nie ma potrzeby używania specjalistycznych kosmetyków.

Print Friendly