10 sprawdzonych sposobów na domowy tonik do twarzy
cze 06, 2018 przez Zespół Orphica
Tonik to kosmetyk, którego z całą pewnością nie może zabraknąć w Twojej kosmetyczce. Bezwzględnie codziennie, po demakijażu i oczyszczaniu twarzy powinnaś przecierać twarz tonikiem, który przywróci cerze naturalne pH. Postaw na naturę, zrób sobie domowy tonik do twarzy. Podpowiemy Ci jak!
Codzienna pielęgnacja twarzy powinna zakończyć się tonizowaniem i nakładaniem kremu. Tonik to kosmetyk, który jest niedoceniany przez wiele osób. Tymczasem to świetny sposób na oczyszczanie twarzy i przywrócenie skórze naturalnego pH. Nigdy o nim nie zapominaj, a Twoja skóra odwdzięczy Ci się naturalnym blaskiem i świeżym wyglądem każdego dnia. Poznaj 10 sprawdzonych sposób na naturalny tonik do każdego rodzaju cery.

Dlaczego warto stosować domowy tonik do twarzy?
Domowy tonik jest niezwykle łatwy w przygotowaniu i przede wszystkim tani. Z łatwością dopasujesz go do potrzeb swojej skóry i zawsze możesz poeksperymentować z nowościami nawet co kilka dni. Samodzielnie przygotowane toniki mają działanie oczyszczające, nawilżające, odkażające i odnawiające florę bakteryjną skóry twarzy. Mogą również odświeżać, odmładzać, łagodzić i koić. Mają tylko jedną wadę – krótki termin przydatności. Domowe toniki przechowuj w lodówce nie dłużej niż 7-10 dni. Pielęgnacja cery domowym tonikiem jest bardzo przyjemna. Nim się obejrzysz stanie się ona gładka. Skóra twarzy naprawdę zasługuje na najlepsze.Toniki do cery tłustej i mieszanej
- Tonik rumiankowy – potrzebujesz szklankę wody destylowanej i 10 g suszonego rumianku (ok. 2 łyżki stołowe). Zagotuj wodę. Zalej rumianek wrzątkiem i parz pod przykryciem przez 20 minut. Odcedź, przestudź i przelej do buteleczki. Tonik jest gotowy do użycia. Łagodzi i reguluje pracę gruczołów łojowych.
- Tonik z octem jabłkowym – weź 2 szklanki hydrolatu oczarowego, 1/3 szklanki octu jabłkowego i kilka kropli olejku lawendowego (5-7). Wszystko razem wymieszaj, a następnie przelej do buteleczki z atomizerem. Codziennie rano i wieczorem spryskuj twarz tonikiem, a po chwili przecieraj ją płatkiem kosmetycznym. Kosmetyk ściąga pory i przywraca skórze równowagę.
Toniki do cery trądzikowej
- Tonik z zielonej herbaty – 4 g suszonej zielonej herbaty zalej 100 ml gorącej (ale nie wrzącej) wody. Herbatę zaparzaj pod przykryciem do momentu aż ostygnie. Napar przecedź i przelej do buteleczki. Trzymaj w lodówce nie dłużej niż tydzień. Tonik przyspiesza gojenie się ranek po trądziku. Doskonale oczyszcza skórę i pomaga regulować pracę gruczołów łojowych.
- Tonik z liści laurowych – 3 suszone liście laurowe zalej szklanką wrzącej wody (najlepiej destylowanej). Kiedy napar wystygnie, przecedź go, przelej do buteleczki i schowaj do lodówki. Tonik delikatnie wysusza. Jeśli masz cerę suchą lub wrażliwą używaj go jedynie punktowo. Tonik przechowuj w lodówce jedynie przez 3 dni. Po tym czasie straci swoje właściwości.
Toniki do cery suchej
- Tonik ryżowy – 100 g brązowego ryżu zalej gorącą wodą. Przemieszaj i przykryj bawełnianą ściereczką. Mocz ryż przez kilka godzin. Nie zapominaj go od czasu do czasu przemieszać. Gotową wodę ryżową przecedź i przelej do buteleczki. Domowy kosmetyk stosuj dwa razy dziennie przez 3 dni, a następnie przygotuj nową porcję. Tonik jest bardzo delikatny. Działa zmiękczająco, łagodząco i odżywczo.
- Tonik z aloesu, ogórka i cytryny – wymieszaj po pół szklanki soku z aloesu i ogórka z sokiem z całej cytryny. Mieszankę przelej do butelki i przechowuj w lodówce. Tonik ma działanie rewitalizujące i rozjaśniające. Dodatkowo działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i ściągająco.
Toniki do cery wrażliwej i alergicznej
- Tonik różany – 2 garście płatków z ciemnych róż wsyp do garnka i zalej je wodą destylowaną tak, by całkowicie je zakryć. Gotuj na wolnym ogniu aż płatki stracą kolor. Przecedź i ostudź wywar. Różany tonik ma właściwości nawilżające i kojące. Jest bardzo delikatny dla skóry. Ma działanie antyseptyczne, wzmacnia naczynka, łagodzi podrażnienia i wyrównuje koloryt.
- Tonik z płatków owsianych i ryżu jaśminowego – wsyp do szklanki 1 łyżeczkę płatów owsianych i 1 łyżeczkę ryżu. Zalej je ciepłą wodą destylowaną i odstaw na kilka godzin pod przykryciem. Pamiętaj, żeby od czasu do czasu mieszać. Do gotowego płynu dodaj kilka kropli olejku z żurawiny oraz 2 kapsułki witaminy E lub A+E. Tonik przechowuj w lodówce maksymalnie przez tydzień. To świetny łagodzący kosmetyk, który dodatkowo odżywi, odświeży oraz nawilży i wygładzi cerę.
Toniki do cery dojrzałej
- Tonik pietruszkowy – pęczek świeżej pietruszki posiekaj, zalej zimną wodą i odstaw na kilkanaście godzin. Odcedź i zlej płyn do buteleczki. Tonik pietruszkowy działa przeciwzmarszczkowo, rozjaśniająco i nawilżająco.
- Tonik arbuzowy – wymieszaj ze sobą pół szklanki soku z arbuza, 1 łyżeczkę naturalnego, płynnego miodu oraz kilka kropli olejku migdałowego. Składniki muszą się ze sobą połączyć, możesz więc zastosować małą sztuczkę – przelać wszystko do słoika i energicznie nim wstrząsać. Gotowy tonik przechowuj w lodówce. Nie tylko podziała antystarzeniowo, ale również nawilży i zregeneruje cerę, zwalczając drobne jej niedoskonałości.