Porady

Dermokosmetyki – czy wiesz, czym są i jak je stosować?

paź 12, 2017 przez

Dermokosmetyki to coraz popularniejsze preparaty stosowane w różnych schorzeniach. Czy wiesz, po co i jak je stosować?

Dermokosmetyki

Dermokosmetyki – co to takiego?

Być może spotkałaś się z tym określeniem „dermokosmetyki“ poszukując nowych produktów w drogeriach. A czy wiesz, co ono oznacza? Otóż pierwszym skojarzeniem są kosmetyki, których należy używać poprzez nakładanie na skórę w sposób miejscowy. Najczęściej są to środki służące hamowaniu procesów starzenia oraz nawilżaniu skóry. Produkty o działaniu analogicznym do dermokosmetyków, które przyjmuje się doustnie, określa się jako nutrikosmetyki.

Sekretem skuteczności dermokosmetyków jest zawartość biologicznie aktywnych substancji, których działanie może być zbliżone do leków. Potwierdzają to liczne badania dermatologiczne, co udowadnia efektywność tego rodzaju preparatów oraz ich przewagę nad tradycyjnymi kosmetykami.

Co musisz wiedzieć o dermokosmetykach?

Dermokosmetyki bardzo często można nabyć również w aptece, dlatego też czasem określa się je mianem „kosmetyków aptecznych”. Ponadto znacząco różnią się od tradycyjnych produktów pielęgnacyjnych pod wieloma względami. Dermokosmetyki zazwyczaj są bezbarwne, bezzapachowe oraz nie posiadają w swoim składzie substancji i składników, które mogłyby wywoływać uczulenia lub podrażnienia skóry. Próżno szukać w nich również konserwantów. M.in. z tych właśnie powodów wiele dermokosmetyków z powodzeniem można stosować u niemowląt i kobiet ciężarnych. Zwykle głównym składnikiem w dermokosmetykach są wody termalne, które decydują o bogactwie preparatów w składniki mineralne takie, jak żelazo, mangan, selen czy cynk. Ponadto w składzie dermokosmetyków często spotyka się witaminy i lipidy.

Pośród szerokiej gamy tego typu produktów możesz zaleźć kosmetyki: przeciwzapalne, odżywiające, łagodzące, kojące, hamujące procesy starzenia się skóry oraz fotoochronne. Niektóre dermokosmetyki mają mieszane właściwości i tak np. z powodzeniem możesz kupić krem do twarzy odżywczo-kojący lub przeciwzapalno-łagodzący.

Dermokosmetyki – jak wybrać odpowiedni produkt?

Na rynku znajduje się bardzo wiele dermokosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji wymagającej skóry. np. trądzikowej, naczynkowej czy z przebarwieniami. I choć w przypadku wszystkich środków do pielęgnacji skóry i ciała bardzo ważne jest prawidłowe dobranie preparatu, to w przypadku dermokosmetyków decyzja ta nabiera znaczenia szczególnego – właśnie z uwagi na zawartość substancji leczniczych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, powinnaś wziąć pod uwagę co najmniej kilka istotnych czynników: schorzenia skóry, stan i rodzaj cery, prowadzony styl życia czy marka produktu. Renomowane firmy zazwyczaj gwarantują lepsze zbilansowanie składników aktywnych. Pamiętaj też, aby dermokosmetyki zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na ulotce.

O stosowaniu dermokosmetyków powinny pomyśleć w szczególności osoby, które mają skórą wrażliwą lub naczynkową. Ponadto dermokosmetyki zalecane są w schorzeniach takich, jak: trądzik (szczególnie różowaty i pospolity), łuszczyca i łupież, fotoalergia, atopowe zapalenie skóry (AZS), nadwrażliwość skóry, co może skutkować przesuszeniem i odwodnieniem cery, egzema czy przebarwienia pigmentacyjne.

Pielęgnacja twarzy dermokosmetykami

Jakie składniki mogą znajdować się w dermokosmetykach?

Dermokosmetyki zaskakują bogactwem składników w swoim składzie. Jednym z najczęstszych są witaminy, w tym:

  • retinoidy – to naturalne pochodne witaminy A oraz jej metabolitów, charakteryzują się przede wszystkim działaniem złuszczającym. Działają bardzo korzystnie w leczeniu łuszczycy, trądziku, rogowacenia starczego, przebarwień oraz uszkodzeń wywołanych działaniem promieni słonecznych,
  • witamina E – wykazuje działanie fotoochronne i antyoksydacyjne,
  • witaminy z grupy B – bardzo przydatne przy konieczności zwiększenia bariery ochronnej skóry, jej nawilżeniu oraz poprawy kondycji,
  • witamina C – antyoksydant znany przede wszystkim z właściwości poprawiających odporność. W przypadku dermokosmetyków wykazuje jednak działanie przeciwzapalne, naprawcze i ochronne, a także rozjaśnia przebarwienia i przyspiesza syntezę kolagenu.

Witaminy to jednak nie wszystko. Równie ważne są lipidy, które biorą czynny udział przy odbudowie naturalnej bariery ochronnej skóry. Ich obecność wspomaga także leczenie różnego rodzaju zapaleń skóry, łuszczycy oraz oparzeń. Ważne są też substancje roślinne o działaniu antyoksydacyjnym, wygładzającym, łagodzącym, uszczelniającym naczynka oraz przeciwzapalnym. Zwróć uwagę także czy wybrany dermokosmetyk zawiera cynk i miedź, przyspieszające gojenie.

Wśród substancji, które mają wpływ na rozjaśnienie naskórka często wymienia się hydrochinon. Podobne działanie wykazują również: kwas kojowy, mącznica, arbutyna, soja, kwas glikolowy oraz ekstrakt z lukrecji. Preparaty złuszczające dzieli się natomiast na: kwasy AHA – czyli alfa-hydroksykwasy, takie jak kwas mlekowy, cytrynowy czy glikolowy oraz kwasy BHA – (beta-hydroksykwasy), takie jak np. kwas salicylowy.

Czy dermokosmetyki to leki?

Nierzadko zdarza się, że osoby korzystające z dermokosmetyków i cieszące się właściwościami zawartych w nich składników, określają je mianem leków. Jednak pomimo znakomitej skuteczności produktów takich, jak kremy do twarzy czy kremy pod oczy, należy pamiętać, że nie są to leki w czystej postaci. Nie umniejsza to oczywiście ich efektywności czy pewności działania. Problem w dużej mierze wynika z regulacji prawnych – zupełnie inne wymogi musi spełnić produkt wkraczający na rynek jako kosmetyk, a inne jako lek.

Dermokosmetyki klasyfikowanie są formalnie jako kosmetyki. I choć w pewnym sensie leczą, zawierają w swoim składzie substancje lecznicze i wykazują znacznie lepsze i skuteczniejsze działanie aniżeli tradycyjne produkty, to wciąż nie są jednak lekarstwami.

Print Friendly