Porady

Czy rzęsy odrastają? Dowiedz się jak o nie zadbać

mar 27, 2017 przez

Rzęsy są prawdziwą ozdobą naszego oka. Pogorszenie ich stanu, a tym bardziej ich utrata jest prawdziwą tragedią. Na szczęście prawie nigdy nie giną bezpowrotnie. Czekanie, aż odrosną, wymaga jednak dużo cierpliwości.

pielęgnacja rzęs

Fazy wzrostu rzęsy

Z anatomicznego punktu widzenia rzęsy należą do narządów dodatkowych oka. Ich główną funkcją jest jego ochrona. Motywują nas do mrugania, co oczyszcza powierzchnię oka, zatrzymują kurz, pyłki, czy małe owady. Dlatego ważne jest, aby były w pełni zdrowe. Na górnej powiece mamy około 150-250 rzęs, na dolnej znacznie mniej – 50-150. Dolne rzęsy są też znacznie krótsze, osiągają długość do 8 mm, podczas gdy górne nawet 12 mm. Cały cykl życia rzęsy trwa przeciętnie około 8 tygodni. U każdego człowieka okres wzrostu rzęs jest jednak trochę inny. Wpływ na to mają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, stan zdrowia, stres lub jego brak, a także dieta. Można jednak wyróżnić trzy podstawowe fazy, które są wspólne dla każdego człowieka:
  • ANAGEN – okres wzrostu rzęsy z cebulki aż do wyrośnięcia ponad warstwę naskórka
  • KATAGEN – okres przejściowy, w którym komórki cebulki obumierają, a rzęsa nie rośnie już, ale także nie wypada
  • TELOGEN – okres spoczynku, gdy rzęsa jest już martwa i ostatecznie wypada lub jest wypchnięta przez nową, rosnącą rzęsę

Rzęsy po przejściach

Codziennie tracimy w naturalny sposób kilka rzęs. Jest jednak wiele sytuacji, w których można stracić ich znacznie więcej. Chemioterapia, przypalenie zapalniczką, przypadkowe wyrwanie kępki rzęs zalotką… Pytanie tylko, czy rzęsy odrastają? Oczywiście. Czasem robią to jednak na własnych zasadach. Zazwyczaj potrzebują maksymalnie 90 dni, aby odrosnąć. Zdarza się jednak, że nowe rzęsy są słabsze lub znacznie krótsze niż te, które straciliśmy. Można wtedy sięgnąć po odżywkę regenerującą i przyspieszającą wzrost rzęs. Obok witamin, minerałów i substancji roślinnych mogą zawierać syntetyczne substancje, które przedłużają anagen, czyli fazę aktywnego wzrostu rzęs, dzięki czemu jakość rzęs ulega wyraźnej poprawie. Jeżeli nie masz rzęs szczególnie zniszczonych, a chciałabyś poprawić ich kondycję i zmotywować do wzrostu, użyj oliwy z oliwek lub olejku rycynowego. Codziennie przed snem nanoś jeden z nich czystą szczoteczką na rzęsy. Ten prosty zabieg wzmocni je, pobudzi do wzrostu i odbuduje ich strukturę.

akcesoria do rzęs

Jak prawidłowo dbać o rzęsy?

Bez względu na uwarunkowania genetyczne i stan zdrowia warto mieć świadomość, że w dużym stopniu możemy ograniczyć uszkodzenia rzęs, a także zapewnić im dobre warunki do wzrostu. Przede wszystkim unikaj tarcia, pocierania i zgniatania rzęs. Demakijaż czy wycieranie twarzy ręcznikiem powinny odbywać się delikatnie. Ostrożnie używaj też zalotki. Nieprawidłowe użycie może połamać lub wyrwać rzęsy. Jak poprawnie używać zalotki dowiesz się   z artykułu  – Jak oswoić zalotkę do rzęs? Czyli jak poprawnie używać zalotki do rzęs Nie przesadzaj też z makijażem. Codziennie malowane rzęsy po pewnym czasie znacznie się osłabiają, a ich końcówki blakną. Dużym obciążeniem są dla nich także zabiegi upiększające – przedłużanie, doklejanie czy barwienie. I przede wszystkim pamiętaj, aby nigdy nie zasypiać w makijażu. Dzięki tym prostym zasadom znacznie poprawisz jakość życia swoich rzęs.

Print Friendly