Cera

Cera naczynkowa – dowiedz się, jak pielęgnować naczynkową cere!

wrz 08, 2017 przez

Cera naczynkowa to problem wielu osób. Jeśli wrażliwa skóra to Twoja domena zapewne wiesz, że wymaga ona odpowiedniej opieki. Dziś podpowiemy Ci jakiej!

Cera naczynkowa

Pielęgnacja skóry naczynkowej

Cera naczynkowa wymaga od Ciebie specjalnego i troskliwego podejścia. Pielęgnacja skóry wrażliwej w dużej mierze sprowadza się do stosowania specjalistycznych kosmetyków, ale nie tylko. Zdecydowanie powinnaś zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Istotna jest m.in. twoja codzienna dieta oraz unikanie niektórych czynników, jak np. promieniowanie UV czy bardzo niskie temperatury. Dlatego też posiadaczki cery naczynkowej powinny latem stosować kremy z wysokim filtrem, a zimą specjalne kosmetyki ochronne.

Aby zniwelować ryzyko wystąpienia nieestetycznych naczynek oraz poprawić kondycję skóry wrażliwej, powinnaś przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim do mycia i pielęgnacji używaj wyłącznie letniej wody, gdyż zbyt ciepła wpływa na rozszerzanie naczynek. W miarę możliwości unikaj również bardzo gorących potraw czy napojów oraz alkoholu. Dobrą praktyką jest też ograniczenie ostrych i mocnych przypraw, takich jak chilli lub pieprz. Częsty błąd to natomiast wyciskanie zaskórników i krostek – przy skórze wrażliwej łatwo w ten sposób uszkodzić naczynka.

Cera naczynkowa – jakie kosmetyki?

Kluczowym zagadnieniem w pielęgnacji skóry wrażliwej jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Staraj się wybierać produkty renomowanych firm, gdyż zazwyczaj charakteryzują się one skuteczniejszym działaniem i są bezpieczniejsze w użyciu. Kosmetyki do cery naczynkowej posiadają w swoim składzie substancje uszczelniające naczynia krwionośne i wzmacniające ich ściany. Szczególnie zwracaj uwagę na zawartość:

  • ekstraktu z miłorzębu japońskiego, który odpowiada za uszczelnienie naczyń krwionośnych i zwiększa ich elastyczność,
  • witamin C, K i PP, wpływają one korzystnie na uszczelnienie naczyń krwionośnych oraz obniżają ryzyko wylewów podskórnych,
  • rutyny odpowiadającej za przepuszczalność naczyń krwionośnych,
  • wyciągu z kasztanowca, który jest źródłem escyny i eskuliny – substancje te działają przeciwzapalnie,
  • wyciągu z kwiatów dzikiego mirtu, który wzmacnia ściany naczyń krwionośnych,
  • wyciągu z arniki górskiej, pozytywnie wpływa na wzmocnienie ścian naczyń włosowatych, ma także działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

Czy popękane naczynka można usunąć?

Z pewnością wiele razy zadawałaś sobie to pytanie, tym bardziej, że pęknięte naczynka krwionośne niestety nie wchłaniają się same. Na szczęście możesz się ich pozbyć, w tym celu należy udać się do kosmetyczki lub lekarza. Najlepiej zrobić to jesienią lub wiosną, kiedy wahania temperatury nie są zbyt wysokie. Najpopularniejsze metody usuwania popękanych naczynek krwionośnych to:

  • elektrokoagulacja – polega na nakłuwaniu skóry igłą zasilaną prądem, w wyniku tego naczynka ulegają skurczeniu, a powstały strupek odpada po kilku dniach,
  • jonoforeza – w czasie serii zabiegów wprowadza się do tkanek substancje lecznicze (za pomocą prądu stałego),
  • laser – pomaga w zamykaniu naczynek.
Laser na popękane naczynka

Pielęgnacja skóry naczynkowej może być problematyczna, jednak odpowiednie postępowanie przynosi naprawdę zadowalające rezultaty. Stosuj odpowiednio dobrane kosmetyki i ciesz się piękną i zdrową cerą każdego dnia!

Print Friendly