Cera

Budowa skóry i jej znaczenie w doborze kosmetyków pielęgnacyjnych

paź 10, 2018 przez

Skóra człowieka składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Poznaj wszystkie funkcje tych trzech warstw i dobierz odpowiednie kosmetyki, które celnie trafią w źródło skórnego problemu. Oprócz tego podpowiadamy, jak nawilżyć skórę oraz wyjaśniamy, dlaczego warto mieć w domu derma roller.

Funkcje skóry bardzo mocno powiązane są z jej budową. Powierzchnia skóry zajmuje około 1,8 m², a jej grubość różni się w zależności od miejsca na ciele, na którym występuje. Najcieńsza jest skóra pod oczami, a najgrubsza na piętach. Każda z warstw skóry pełni zupełnie inną funkcję. Doradzamy, jakie kosmetyki warto stosować i co zrobić, żeby poprawić ich wchłanialność oraz działanie.

Budowa skóry

Budowa skóry i jej funkcje

Naskórek to najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, która tworzy barierę ochronną organizmu. Na naskórek nakładamy kosmetyki i to właśnie w nim zatrzymują się aktywne składniki stosowanych produktów. Naskórek zbudowany jest z warstwy rogowej, pośredniej, ziarnistej, kolczystej i podstawnej. Zaraz za nim występuje kolejna warstwa, czyli skóra właściwa, którą budują włókna kolagenowe, elastynowe i retikulinowe, odpowiadające za napięcie, jędrność i elastyczność skóry. Ostatnia warstwa to tkanka podskórna z warstewką tłuszczu, która działa termoizolacyjnie. Grubość tkanki podskórnej zależy od płci, wieku, a nawet predyspozycji genetycznych. Kiedy warstwa tłuszczu zaczyna zanikać, na twarzy pojawiają się zmarszczki oraz pierwsze bruzdy, a cera traci swój młodzieńczy i jędrny wygląd.

Derma roller – dlaczego warto go używać?

Jak się okazuje, nie wszystkie kosmetyki docierają aż do skóry właściwej, dlatego bardzo ważne jest to, w jaki sposób dbamy o znajdujące się wyżej warstwy skóry. Kluczową rolę odgrywa ochrona przeciw promieniowaniu UV czy zabezpieczenie skóry przed działaniem bakterii, wirusów oraz grzybów. Aby poprawić wchłanialność składników aktywnych, czasami warto odrobinę pomóc skórze, stosując np. mikronakłucia derma rollerem. Jego stosowanie sprawia, że w skórze powstaje stan zapalny, co intensyfikuje procesy naprawcze naskórka, a tym samym stymuluje procesy gojenia się i zwiększa produkcję kolagenu. Derma roller pomaga wprowadzić substancje aktywne z ampułki czy serum bezpośrednio do skóry właściwej, co zwiększa odżywienie i nawilżenie cery.

Derma roller

Nawilżenie wszystkich warstw naskórka

Okazuje się, że im mniej wody w głębszych warstwach skóry, tym staje się ona bardziej szorstka i podatna na urazy, dlatego stosowanie kremów nawilżających pomoże zapobiec transepidermalnej utracie wody z naskórka i pomoże zachować jej optymalne nawilżenie. Kosmetyki, które sprawdzą się w pielęgnacji skóry suchej to gliceryna, skwalan, mocznik, kwas hialuronowy, ekstrakt z aloesu, białka jedwabiu czy glikol propylenowy. Warto pamiętać o tym, że skóra najlepiej regeneruje się w nocy. W tym czasie zachodzi w niej mnóstwo ważnych procesów. Cera oczyszcza się z toksyn, poprawia swoje napięcie oraz ukrwienie. Aby wesprzeć naprawę skóry, warto stosować dobry krem na noc, który przyspieszy i usprawni rewitalizację naskórka.

Budowa skóry to klucz do zrozumienia funkcjonowania Twojej cery. Dobór odpowiednich produktów oraz stosowanie zasad pielęgnacyjnych pozwoli Ci wypielęgnować wszystkie warstwy skóry i cieszyć się młodym wyglądem przez długi czas. Jeżeli chcesz odpowiednio zadbać o swój wygląd, pamiętaj, że warstwy naskórka zawsze muszą być dobrze nawilżone i odżywione, a skóra musi mieć odpowiednie pH. Takie zachowanie równowagi spowolni powstawanie zmarszczek, zniweluje wypryski i pomoże Ci wyglądać po prostu pięknie!

Powiązane artykuły: TEWL – czy wiesz, co oznacza ta tajemnicza nazwa? Żel aloesowy – jakie ma zastosowanie w kosmetyce?

Print Friendly