Aktywny węgiel – kosmetyczny must have!
mar 15, 2017 przez Zespół Orphica
Co to jest aktywny węgiel? Aktywny węgiel to substancja składająca się głównie węgla pierwiastkowego zarówno w postaci amorficznej jak też i krystalicznej, która ze względu na silne właściwości absorpcyjne często używana jest w kosmetyce jak też i w medycynie. W kosmetyce właściwości absorpcyjne węgla aktywnego wykorzystywane są w kosmetykach do oczyszczania skóry.
Węgiel wykorzystywany był już w starożytności przez Hipokratesa do odkażania ran. Dzisiaj do podobnych celów węgla używają ż Aborygeni w Australii, Indianie w Ameryce Południowej oraz Eskimosi na Grenlandii. W medycynie aktywny węgiel używany jest silny środek wspomagający oczyszczanie organizmu. Podawać go można pod różną postacią. Doustnie, drogą wziewną, w formie okładów na skórę lub zasypki. Najczęściej stosowany jest w zatruciach przewodu pokarmowego. Podawany jest osobom z niewydolnością wątroby i nerek, gdyż zapobiega przenikaniu toksyn do krwi.
1. Maseczka oczyszczająca z aktywnym węglem – Najpopularniejsze są maseczki oczyszczające, oczyszczająco-nawilżające i na wągry. Maseczka oczyszczająca zwężą i oczyszcza pory, wyrównuje koloryt oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych. Wystarczy 1 łyżkę żelatyny, 2 łyżki wody i pół łyżki proszku węgla wymieszać i podgrzać nieco w kąpieli wodnej. Po ostudzeniu, kiedy maska już trochę zgęstnieje nałóż dwie cienkie warstwy na problematyczne partie twarzy, a po 20 minutach ściągnij.
2. Maseczka z aktywnym węglem nawilżająco-oczyszczająca - Maseczka nawilżająco-oczyszczająca ma takie same właściwości, jak maska oczyszczającą, z tą różnicą, że doskonale nawilża i dlatego nadaje się do skóry suchej. Do jej przygotowania potrzebujesz 1 łyżkę kremu nawilżającego i proszek z 2 kapsułek lub tabletek węgla. Mieszankę nałóż na twarz płaskim pędzelkiem i zmyj po 15 minutach.
3. Maseczka z czarnym węglem na wągry – Równie szybko przygotujesz domową maseczkę na wągry. W tym celu połącz proszek z 2 kapsułek węgla z taką samą ilością glinki zielonej oraz odrobiną wody. Maskę nanieś na te partie twarzy, na których najczęściej pojawiają się wągry i po 15 minutach zmyj.
Oczywiście można udać się do drogerii i zakupić którąś ze skutecznych maseczek do twarzy mających w swoim składzie aktywny węgiel. Poniżej przekładowe maseczki

Aktywny węgiel – zastosowanie w kosmetyce
Leczniczy węgiel znajduje również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest dodatkiem do wielu kosmetyków: żeli pod prysznic, peelingów, szamponów, a nawet mydeł. Aktywny węgiel skutecznie wybiela zęby, pochłaniając z ich powierzchni związki garbnikowe, odpowiedzialne za przebarwienia. Dodawany jest więc do past wybielających. Jednak najczęściej węgiel łączy się z innymi substancjami aktywnymi przy produkcji oczyszczających maseczek do twarzy. Jego silne działanie oczyszczające jak i dostępność sprawia, że jest coraz bardziej popularny jako składnik kosmetyków do pielęgnacji , skóry, a nawet i włosów.Niesamowite właściwości pielęgnacyjne węgla
Aktywny węgiel jest substancją nietoksyczną. Skutecznie oczyszcza, zwęża pory, matowi, wyrównuje koloryt, zwalcza wolne rodniki i działa bakteriobójczo. Możesz go używać jeśli masz skórę zanieczyszczoną, trądzikową, lub z tendencją do rozszerzonych porów i zbyt aktywnych gruczołów łojowych. Pamiętaj jedynie, że aktywny węgiel działa dopiero po około 10 minutach. Stosowanie go w formie dodatku do kosmetyku, nie zawsze przyniesie oczekiwane skutki, jeżeli nie będziesz o tej regule pamiętać.Maseczki pielęgnacyjne z dodatkiem węgla
Pielęgnacja cery problematycznej, to duże pole do popisu dla aktywnego węgla. Jeżeli borykasz się z jednym z wyżej opisanych problemów, Twoja cera na pewno się ucieszy z maski na bazie węgla. Możesz przygotować ją samodzielnie w domu. Aktywny węgiel dostaniesz w aptece, w postaci tabletek lub kapsułek. Wystarczy go rozkruszyć i dodać do innych składników. Poniżej znajdziesz przepisy na trzy najpopularniejsze maski do twarzy.
- Czarna maseczka do twarzy peel-off z aktywnym węglem
- Czarna maseczka oczyszczająca do twarzy z aktywnym węglem. Detox skóry twarzy.