Makijaż

Akcesoria do makijażu – jak prawidłowo o nie dbać?

paź 20, 2017 przez

Akcesoria do makijażu, tak samo jak szczotki i grzebienie, potrzebują regularnej kąpieli. Zobacz, jak prawidłowo dbać o przybory do malowania.

Akcesoria do makijażu

Higiena przyborów do malowania

Wydaje Ci się, że wystarczy tylko od czasu do czasu zmyć pozostałości kosmetyków z akcesoriów do makijażu, by zachować je w czystości? Jesteś w błędzie! Nie ma w tym nic złego, że pędzel do pudru po użyciu po prostu odkładasz na swoje miejsce. Musisz jednak wiedzieć, że na wszystkich akcesoriach do makijażu – pędzlach, aplikatorach i gąbkach – pozostają resztki kosmetyków, wydzielane przez skórę sebum, skrawki naskórka i niestety kurz. To znakomite środowisko do rozwoju bakterii. Choć i bez nich zakurzone lub przetłuszczone akcesoria mogą być przyczyną wyprysków, alergii, a w najlepszym wypadku kiepskiej jakości makijażu. Jak więc najlepiej utrzymać je w czystości?

Pędzle do makijażu

Pędzel do podkładu płynnego musisz umyć od razu po użyciu. Pędzel do pudru sypkiego lub prasowanego – najczęściej raz w tygodniu. Aplikatory do cieni średnio po 3 użyciach. Do mycia pędzli wystarczy mydło. Dobrze, gdy jest antybakteryjne. Jeżeli często się malujesz i masz bogaty zestaw akcesoriów, możesz kupić specjalny płyn do czyszczenia pędzli, który zabija też bakterie. To najbardziej profesjonalny i najszybszy sposób na pozbycie się brudu i drobnoustrojów. Pędzle myjemy trzymając włosiem do dołu pod bieżącą wodą. Staraj się unikać długiego ich moczenia, ponieważ może to obniżyć jakość pędzla. Gdy spływająca woda będzie czysta, wytrzyj delikatnie pędzel i połóż do naturalnego wyschnięcia. Suszenie suszarką lub kładzenie pędzli na kaloryferze jest całkowicie zakazane. Jeżeli masz cały zestaw pędzli do makijażu i niektóre z nich używasz okazjonalnie, pamiętaj, żeby zadbać o ich właściwe przechowywanie. Najlepiej, gdy masz kuferek z kosmetykami do makijażu, do którego możesz schować także akcesoria. Zapobiegnie to osiadaniu na nich kurzu. więcej na temat mycia pędzli do makijażu przeczytasz w artykule – Pędzle do makijażu – jak czyścić pędzle do makijażu?

Gąbki do makijażu

Gąbki i gąbeczki, które świetnie sprawdzają się na przykład przy rozprowadzaniu podkładu, należy myć po każdym użyciu. Nawet jeżeli każda z nich przeznaczona jest tylko do jednego wybranego kosmetyku. Przybory do makijażu przeznaczone do tłustych kosmetyków, jak podkład czy szminki, trudniej utrzymać w czystości. Pamiętaj także, że na gąbkach znacznie szybciej rozwijają się bakterie, co jest bardzo niebezpieczne dla skóry. Gąbeczki można myć, tak samo jak pędzle, mydłem antybakteryjnym i zostawić do wyschnięcia na papierowym ręczniku. Więcej o gąbeczkach do makijażu przeczytasz w artykule  Dlaczego warto stosować gąbeczki do makijażu?

Higiena akcesorii do makijażu

Szczoteczki i grzebyki do rzęs

Malując codziennie rzęsy, prawdopodobnie sama zauważysz, że szczoteczce przyda się kąpiel. Resztki długo używanego tuszu zbijają się w grudki, co utrudnia prawidłowe nałożenie maskary. Szczoteczki myj bardzo ostrożnie, żeby nie zniekształcić ich włosków. Jeżeli używasz czystej szczoteczki lub grzebyka do rozczesywania pomalowanych już rzęs, myj je po każdym użyciu. Trzymane bez opakowania szybko się kurzą, a pozostałe na nich resztki tuszu twardnieją.

Dzięki tym prostym zasadom Twoje akcesoria do makijażu nie tylko posłużą Ci znacznie dłużej, ale nie będą stanowiły zagrożenia dla Twojej skóry.

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>